Canlı Alışveriş Platformu WhatNot, 150 Milyon Dolar Toplayarak Unicorn Oldu!

Los Angeles merkezli bir koleksiyon girişimi olan Whatnot, ABD'deki canlı alışveriş platformunu genişletmek için 150 milyon dolarlık C Serisi turunu kapattı.

whatnot yatırımı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Koleksiyon öğeleri için bir canlı yayın pazarı olan Marina del Rey merkezli Whatnot, 150 milyon dolarlık yatırımının ardından 1,5 milyar değerlemeye ulaşarak unicorn oldu. Son yatırım ile birlikte şirketin bu yıl elde ettiği fon 220 milyon dolara ulaştı. 

Finansman turunda Menlo Park merkezli Andreessen Horowitz ve Mountain View tabanlı Y Combinator Continuity’den yatırımcı katılımının yanı sıra New Orleans Pelicans forveti Zion Williamson, Golden State Warriors swingman Andre Iguodala ve sosyal medya kişiliği gibi bireysel melek yatırımcıları da yer aldı.

Whatnot yöneticisi Grant Lafontaine, “ABD’de canlı alışverişte ‘kazanma’ yarışı son birkaç yıldır kızışıyor ve platformumuza, satıcılarımıza ve izleyicilerimize yaptığımız yatırımlarla devralmaya hazırız. Mevcut yatırımcılarımız ve CapitalG ile ortaklaşa olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük canlı yayın platformu olarak konumumuzu sürdürmek için ihtiyaç duyduğumuz hızda büyümeye ve işe almaya devam etmek için gereken sermayeyle donanmış durumdayız.” 

Twitch gibi canlı yayın platformlarının canlı yayın kültürünü canlandırması ile  Whatnot tarafından geliştirilen koleksiyonlara benzersiz bir yaklaşım oluştu. Şirketin en popüler kategorisi, 2021’de piyasaya sürülen ve şirkete göre aylık “milyonlarca dolar” gelir getiren spor kartları. Mayıs ayından bu yana şirket, vintage moda ve spor ayakkabı gibi kategoriler de ekledi.

YORUMLAR