WhatsApp’ın Yeni İşletme Çözüm Sağlayıcısı, Yerli Girişim CBOT Oldu

2020 yılında chatbotlarıyla ön plana çıkan ve 400 milyonluk dev bir rekora imza atan CBOT, WhatsApp’ın çözüm ortağı oldu.

whatsapp, cbot
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

WhatsApp’un global anlamda sayılı şirkete verdiği yetki sayesinde globaldeki ve Türkiye’de yer alan işletmelere daha önce yabancı şirketlerin sunduğu Business API hizmetleri Türk mühendislik gücüyle sunulacak. Böylelikle şirketler WhatsApp kısmında müşteri ve çalışan etkileşimi süreçlerini hızlandırabilecekler.

CBOT, kullanıma hazır olan sanal asistanları, IVR üzerinde bulunan sesli asistanları, mesajların yönetimini kolaylaştıran çözümlerini WhatsApp’ın gücü ile birlikte tutarak şirketin müşteri deneyim sürecini artırmaya başlayacak. Bu sayede müşteri hizmetleri platformu da gelişecek. CBOT’un MasterPass ile entegre olan  yapısı WhatsApp üzerinden ödeme alabilme imkanı da sunacak.

Müşteri Hizmetleri Deneyimi Gelişecek

Yapay zeka alanında yetkinliğiyle öne çıkan Gartner tarafından tescil edilen Türk şirketi, 2019 yılında Google’ın dünyadaki ilk 20 RCS iş ortağından biri olmuştu. CBOT Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş, ‘’Şirketler için müşteri yönetimi son derece kritik bir haldedir. Şirketlerin tüm müşterilerine en iyi şekilde ulaşabilecekleri ve onların deneyimlerini iyileştirebilecekleri kanallara yoğunlaşması gerekir. 2 milyarlık kullanıcı sayısı olan WhatsApp, şirketler için müşteri ve çalışan deneyimlerinde kritik bir kanaldır. WhatsApp Business uygulaması şirketleri müşteri yönetimi konusunda ileriye doğru taşıyabiliyordu. Fakat Türkiye’de yer alan şirketler bu hizmeti yabancı şirketlerden döviz ile ödeme yaparak temin edebiliyorlardı. CBOT olarak WhatsApp Business API hizmeti sunabileceğiz. Şirketler, müşterileriyle paylaşacakları telefon numaralarının hesap aktivasyon işlemini CBOT üzerinden yapabilecekler. Aktivasyon sonrasında CBOT canlı destek ekranı üzerinden bütün mesajlar yönetilebilir hale gelecek. Entegre hizmetlerden yararlanabilmek artık mümkün hale geliyor.’’ açıklamalarında bulundu.

Sanal asistanıyla WhatsApp’ın yeni WhatsApp Commerce programında bulunan diyalogsal ticaretin gelişimine katkı sunacak yerli yapay zeka ve mühendislik şirketi CBOT, 2020 yılında milyonlarca kişyie destek sundu. CBOT’a ait chatbotlarında 2021 yılında farklı yaş, sosyo-ekonomik gruplardan ve farklı sektörlerden kişilerle 2 milyar konuşma gerçekleşeceği söyleniyor. Global şekilde yürütülecek olan WhatsApp Commerce programına seçilen CBOT, dünya çapında yapay zeka alanında lider olma yolunda ilerliyor.

YORUMLAR