WhatsApp, Gizlilik Güncellemesinde Israrcı

WhatsApp’ın geçtiğimiz ay duyurduğu gizlilik politikasındaki değişiklik gündem olmuş ve uygulama geri adım atmıştı. Yeni açıklamaya göre bu kez amacını daha iyi anlatmaya çalışacak.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, yeni veri politikasını kullanıcılarına sunmuş ve anlaşmayı kabul etmeyenlerin belirtilen tarihten itibaren uygulamayı kullanamayacağını belirtmişti. Bu tavrı hoş karşılaşmayanlar hızlı bir şekilde alternatif mesajlaşma uygulamaları olan Telegram ve Signal’i indirmişlerdi. Neticede WhatsApp’ın atağından Telegram kazançlı çıkmıştı. 

WhatsApp, geri adım atıp kullanıcılarını geri kazanmış olsa da yeni bir açıklama yaparak güvenlik politikalarında ısrarcı olduklarını gösterdi. Şirket, kullanıcılarını ikna etmek için çabalayacağını duyurdu. Yeni planlarına göre güncelleme, en doğru ve ilgi çekici şekilde kullanıcılara sunulacak. Böylece üyeler, kişisel mesajların hangi verilerine ulaşılabileceği ve bunların nasıl işleneceği hakkında adım adım bilgi sahibi olacak. 

Bilindiği gibi WhatsApp sohberleri uçtan uca şifrelidir. Ancak işletmelerle yapılan görüşmeler aynı derecede korunmuyor. İş mesajlarındaki veriler Facebook reklamları gibi ticari amaçlarla kullanılabiliyor. Bu gibi bilgilendirmeler 15 Mayıs’taki lansmandan önce kullanıcılara sunulacak. İletişim için uygulamanın içindeki “Durum” sekmesi kullanılacak ve üyelerden sözleşmeyi kabul etmeleri istenecek. Hatırlayacağınız üzere WhatsApp daha önce de bu sekmeyi kullanmıştı. 

Şirket, uygulamanın temel özelliklerinin her zamanki gibi gizli kalacağını vurgularken ücretsiz bir şekilde hizmet sunmaya devam edebilmek için işletmelerden gelecek kaynağı kullanmaları gerektiğini de belirtti. İlk açıklamalarında sağlıklı bir iletişim kuramadıklarını kabul eden ekip, yaşadıkları kullanıcı kaybıyla alakalı olarak şunları söyledi: 

Bu süre zarfında, bazı kullanıcıların diğer uygulamaların sunduklarını görmek için o platformları inceleyebileceğini anlıyoruz. Bazı rakiplerimizin, insanların mesajlarını göremediklerini iddia ederek paçayı sıyırmaya çalıştıklarını gördük. Eğer bir uygulama varsayılan olarak uçtan uca şifreleme sunmuyorsa bu, mesajlarınızı okuyabilecekleri anlamına gelir. Diğer uygulamalar, WhatsApp’tan daha az bilgi bildikleri için daha iyi olduklarını söylüyor.

YORUMLAR