WhatsApp, Gizlilik Sözleşmesini Kabul Etmeyenlerin Mesajlarını Devre Dışı Bırakacak

WhatsApp, gizlilik sözleşmesi ile ilgili son uyarıları tekrarlanıyor. Şirket, güncellemeyi kabul etmeyen kullanıcılarının yaşayacağı kısıtlamaları açıkladı.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, gizlilik sözleşmesindeki güncelleme ile gündeme gelmeye devam ediyor. İki ileri bir geri adımlar atan şirket, son olarak iletişim dillerindeki sorunu çözmeye çalışacaklarını söylemişti. Yeni bilgilere göre 15 Mayıs’a dek gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar bazı sınırlamalara ve engellemelere maruz kalacak.

WhatsApp’ın TechCrunch’a gönderdiği maile göre belirtilen tarihe kadar sözleşmeyi kabul etmeyenler, kısa bir süre için, arama ve bildirimleri alabilecek. Bu kısa sürenin bir hafta kadar olduğu söyleniyor. Garip olan şu ki bildirimleri alsalar dahi mesajları okuyamayacak ve yenisini gönderemeyecekler. Bu durumda mesaj atamayan kullanıcılar 120 günlük hareketsizliğin ardından aktif kullanıcı olmaktan çıkacak ve hesapları silinecek.

Ana konumuzla ilgili ilk haberler yeni yılın ilk haftalarında kendini göstermeye başlamıştı. Bazı kullanıcılar okumadan onayladığı sözleşme için telaşlanırken henüz kabul etmeyenler mesajların doğrudan ana şirket olan Facebook ile paylaşılacağı anlamını çıkarmışlardı. Aslında uygulamanın güncelleme içeriğinde böyle bir bilgi yok. Kullanıcıların kişisel sohbetleri her zaman olduğu gibi uçtan uca şifreli olarak kalacak. Gizliliğin geriye çekildiği alan işletmelerle yapılan sohbetler olacak. İş mesajlarındaki veriler, Facebook sunucularında saklanan verilerle birlikte reklam hedefleme gibi ticari amaçlar için kullanılacak. WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesinin özeti aslında bu şekilde. Bu anlaşmazlık da elbette en çok Telegram ve Signal gibi mesajlaşma uygulamalarının yararına oldu ve kısa sürede binlerce indirmeye ulaştılar.

WhatsApp, kullanıcılarının gizlilik politikalarını yeniden gözden geçirmesi için küçük bir uygulamalı afiş sunmaya başlayacak. Afişe dokunduğunuzda WhatsApp ile Facebook arasındaki çalışma politikasına dair detaylı bilgiye ulaşabileceksiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir