WhatsApp’ın Sahibi Mark Zuckerberg, Signal Kullanıyor

Mark Zuckerberg tarafında neler oluyor? Hafta başında Facebook sızıntılarıyla gündeme gelen ünlü CEO, aynı zamanda WhatsApp’ın da sahibi ve şimdilerde bu uygulamanın rakiplerinden Signal’i kullandığı konuşuluyor.

zuckerberg rakip signal
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Mark Zuckerberg, şahsi hayatında gizliliğe çok önem verir. Hakkında bilgisayar kamerasını bantladığına yönelik bir şehir efsanesi dahi var. 2018’deki senato görüşmesinde de hangi otelde kaldığını söylemek istememişti. Kendi şirketi Facebook ise belirli aralıklarla sızdırma ve ifşa haberlerine konu oluyor. Son olarak 20 Milyonu Türkiye’den olmak üzere 530 milyondan fazla kişinin kimlik bilgilerinden telefon numaralarına kadar birçok bilgisi ücretsiz ortamlarda kolayca ulaşılabilecek şekilde dağıtılmıştı. Hatta, bilgisayar güvenliği uzmanları ve gazetecilerin araştırmaları sonucu Zuckerberg’in bilgilerinin de diğerlerinin arasında olduğu keşfedilmişti. 

2009 kurulan WhatsApp, 2014 yılında Facebook’un bünyesine katılmıştı. 2021 yılının başından beri “gizlilik sözleşmesi” ile gündemde kalmaya devam ediyor. Facebook’un siber saldırısı sonucu telefon numarası ele geçirilen Mark Zuckerberg’in, telefonuna WhatsApp’ın rakibi Signal’i kurduğu ortaya çıktı. Nasıl mı? Güvenlik araştırmacısı Dave Walker, numarayı rehberine ekledi ve Signal’den gelen bildirimle Mark’ın göründüğünü fark etti. 

Tabii ki bu bildirimin gerçeği yansıttığı ve dev bir şirketin rakip uygulamayı kullanması iddiası gerçekliği yansıtmıyor da olabilir. Bir ikinci ihtimalse rakip uygulamanın işlevselliği, tasarımı ve arayüzü gibi onu öne çıkarabilecek yönlerini incelemek niyetiyle indirilmiş olabileceği. İkinci ihtimal daha güçlü duruyor. Çünkü şu anki durumda WhatsApp ile Signal’in büyük bir çekişme ve yarış içinde olduğunu söyleyemeyiz. WhatsApp dünyanın en çok kullanılan çevrim içi mesajlaşma uygulamasıyken Signal, WhatsApp’ın son gizlilik sözleşmesi ile adını duyurdu. 

YORUMLAR