WhatsApp Sesli Mesajlara Devrim Niteliğinde Bir Güncelleme Geliyor!

WhatsApp, yeni güncellemesi ile iOS’ta sesli mesajlarınızı metne dönüştürecek.

whatsapp ios güncellemesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

WhatsApp, kimi zaman skandallarla adından söz ettirse de dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması unvanını koruyor. Hal böyle olunca da gelişmeye ve yeni özellikler sunmaya devam ediyor. WABetaInfo tarafından Twitter’daki 100.000 takipçisini kutlamak için açıklanan son Tweet, sesli mesajlardan nefret edenlerin yüzünü gülümsetecek cinsten.

Yeni güncelleme ile birlikte sesli mesajlar transkribe edilip metin haline getirilecek.  Başka bir deyişle, yakında kulaklık takmanıza gerek kalmadan veya etrafınız sarıldığında akıllı telefonunuzu kulağınıza yaklaştırmadan sesli mesajları “okumak” mümkün olacak. Sesin deşifresi ilgili simgenin hemen altında görüntüleneceği için mesajı dinlemek bile zorunlu olmayacak.

Bu özelliğin yalnızca WhatsApp’ın iOS sürümünde görüldüğünü vurgulamamız gerek. Güncelleme sonrası özellikten yararlanabilmek için iPhone’un ses tanımaya erişmesi için izin vermeniz gerekir. Sonuç olarak metinsel transkripsiyon, WhatsApp’ın ana şirketi olan Facebook’un sunucularına değil Apple’ın sunucularına bağlı.  

Bu özelliğin Android’de bir eşdeğeri veya bir dağıtım tarihi söz konusu değil. WABetaInfo, aslında iOS beta test kullanıcılarının bile henüz erişime sahip olmadığını belirtiyor .

YORUMLAR