Kapsamlı Bir Karşılaştırma: WhatsApp ve Telegram

WhatsApp ve Telegram, dünyanın en popüler çevrim içi mesajlaşma uygulamaları. Peki bu ezeli rekabette iki uygulamanın öne çıkan özellikleri neler? Birlikte inceliyoruz!

whatsapp telegram karşılaştıma
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

WhatsApp, 2009 yılında Jan Koum ve Brian Acton tarafından Kaliforniya’da kuruldu ve 2014 yılında Zuckerberg’ün Facebook’u tarafından satın alındı. Amerika’dan çıkan bu teknoloji devriminin elbette bir Rus karşılığı olacaktı. 2013 yılında Rus teknoloji girişimcisi Pavel Durov, ilk kıvılcımın en büyük rakibi olacak çevrim içi mesajlaşma uygulaması Telegram’ı başlattı. 

Bu yazımızda iki uygulamanın öne çıkan özelliklerini kapsamlı şekilde tanıtacağız. Okumayı bitirdiğinizde tercihinizi yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz. 

Telegram’ı WhatsApp’tan Daha İyi Yapan Özellikler

Akıllı telefonlarımıza anlık mesajlaşma uygulamaları geldiğinden beri bu yeni pazarda sular durulmuyor. Her gelen diğerinden daha kullanışlı ve de güvenilir olduğunu söylüyor. Blackberry Mesenger ile başlayan rekabet serüveni WhatsApp ile doruğa çıkarak kendine karşı yeni ve daha güçlü şirketlerin kurulmasını ateşledi. Telegram da onlardan biri. 

Telegram’ı farklılaştıran ve onu daha çekici bir uygulama haline getiren birçok avantajı mevcut. Uygulamanın WhatsApp’ın önüne geçen yönlerine bakmadan önce kullanıcı sayısı karşılaştırmasını incelersek WhatsApp’ın Telegram’ın önünde olduğunu görmemiz kaçınılmaz. Çünkü WhatsApp’ın kullanıcı sayısı 2021 itibariyle aylık yaklaşık 2 milyar aktif kullancısı varken bu sayı Telegram’da 500 milyon barajında kalıyor. 

WhatsApp’ın çöktüğü veya başarısız kampanyalar yürüttüğü her dönemde kullanıcılar kendilerini bir şekilde Telegram’a katılmış buldular. Çünkü artık dijital çağındayız ve çevrim içi mesajlaşmadan kopamıyoruz! Bu veri ile birlikte Telegram’ın daha az kullanıcısı olması, onu WhatsApp’tan daha “yetersiz” bir uygulama yapmaz. En belirgin göstergelerinin başında ifşa skandallarının olmaması ve kullanıcı dostu bir hizmet vermesi sayılabilir. 

Telegram’ın birçok işlevi arasından öne çıkanlar şunlar:

1- Birden Fazla Hesap 

WhatsApp’ın yoğun taleplere rağmen hala tek bir cihazla eşlerek çalıştığını biliyoruz. Yakın gelecekte bunun değişeceği  duyurusu yapılsa da Telegram’da uzun süredir olan bir özellikten bahsediyoruz. Bu anlamda Rus şirketi, çok yönlülüğü ile öne çıkıyor. 

Telegram ile cep telefonunuzdan, masaüstü uygulamasından veya web’den bağımsız olarak farklı hesaplara erişebilir ve yine farklı ilişkin telefon numaralarına sahip olabilirsiniz.  Aynı akıllı telefonda, çıkış yapmadan değiş tokuş edebileceğiniz üç adede kadar farklı numarayı ilişkilendirebilir ve her biri için bildirimleri kişiselleştirilmiş bir şekilde yapılandırabilirsiniz. WhatsApp işin şu noktada hayal dahi edilemeyen bir rahatlık değil mi?  

Yukarıdaki kolaylığın yanında ayrıca aynı hesapta iki profil fotoğrafı kullanabilir, birini kayıtlı olan kişilere diğerini ise eklemediğiniz kişilere açık tutabilirsiniz. 

WhatsApp tek bir cihazda aktif olabileceği için çeşitli sınırlamalar insanı bazen normalden daha fazla sinirlendirebiliyor. 

2- Kapsamlı Arama Seçenekleri

WhatsApp ile yalnızca telefonunuza kaydettiğiniz bir kişiyi yine bir WhatsApp hesabı varsa arayabilirsiniz.

Telegram’da yalnızca kişileri veya grupları bulmakla kalmaz, aynı zamanda emojileri, çıkartmaları veya GIF’leri de bulabilir, sık sorulan sorulara dayalı yardım sağlayabilir veya bulmak istediğiniz biçimi bile belirterek alınan multimedya dosyalarını filtreleyebilirsiniz.

3- Çoklu Cihaz Bağlantısı

Telegram’a herhangi bir mobil cihazdan, bilgisayardan veya web sürümünden cihazın Android veya iOS işletim sistemine bakılmaksızın erişilebilir. 

Masaüstü istemcileri için seçenekler, WhatsApp tarafından sunulanlardan çok daha iyi. Çünkü Amerikan uygulamasında web’den erişildiğinde bile uygulamaya sahip mobil cihazın internete bağlı olması gerekir. Bu gereksiz özellik, Telegram’da gerekli değil. Dolayısıyla bilgisayardaki kullanıcı deneyimi de daha iyi. Ayrıca mobil cihazınız veri veya pil tüketiminden etkilenmez. Yani tipik WhatsApp uyarıları ve kesintileri gibi bildirimlerden kurtulursunuz. 

Ek bilgi olarak, bilgisayar üzerinden 1,5 GB’a kadar dosya paylaşabilirsiniz. WhatsApp’ın paylaşım hacmi 100 MB ile sınırlı. 

4- Uygulamanın Kişiselleştirilmesi

WhatsApp sohbet fonlarının değişimine izin verirken, Telegram çok daha ileri gidiyor. Renkleri değiştirmeye ve hatta sohbetimizi daha da özelleştirmek için diğer kaynaklardan (topluluğun aynı kullanıcıları tarafından oluşturulanlar) arka planları dışa aktarma seçeneğine izin veriyor. 

WhatsApp’tan farklı olarak Telegram , uygulamanın gece kullanımını daha da kolaylaştırmak ve kullanıcıların görsel sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini azaltacak Karanlık Tema’ya da sahip.

5- Sohbet Güvenliği

WhatsApp ile yalnızca iOS’ta FaceID ile sohbetleri korumak mümkün.  Android’de (şimdilik) bir koruma mekanizması bulunmuyor, sadece parmak iziyle kilit açma başlatılmak üzere. Telegram, PIN veya şifre engelleme gibi sohbet koruma mekanizmalarına sahip. Aynı şekilde sadece gizli sohbetlerde ekran görüntüsü alınmasını da engelliyor.

6- Multimedya Dosyalarına Kolay Erişim

WhatsApp’ta fotoğraflara veya videolara erişmek için bunları indirmek gerekir. Ancak Telegram ile bu dosyaları indirmeye gerek kalmadan videoları önizlemek ve oynatmak mümkün. Öte yandan indirmek zorunda kalmadan GIF’lerin ve çıkartmaların görselleştirilmesine izin verir. Grup halinde fotoğraf göndermek ve hangi sırayla paylaşmak istediğinizi seçmek de küçük görünse de önemli özellikler olarak sunuluyor. 

7- Mesaj Silme

WhatsApp’ta mesajları silme seçeneği mevut. Ancak son derece ilkel bir biçimde. Hem sınırlamalar var hem de mesajın silindiği sohbet içinde görülüyor. Telegram, kanıt bırakmadan mesaj silmekle kalmaz, aynı zamanda yazı tipi boyutunu değiştirerek vurgu eklemenize de imkan tanır. Herhangi bir kod yazmadan italik yazı stiline geçebilirsiniz. Ayrıca size mesajları taslak modunda kaydetme seçeneği sunar. 

8- Kişileri Daha Kolay Kaydetme

Telegram’da rehberinize kişi kaydetmeniz için  birinin telefon numarasını öğrenmeniz gerekmez. Kullanıcı adının (örneğin @SimgeG) bilinmesi ve bunu arama motoruna yazmanız Telegram kişilerinize eklemeniz için yeterli olur. 

9- Kayıtlı Mesajlar

Kimileri için saçma gelebilir ancak birçoğumuz WhatsApp’a kendi numaramızı kişi gibi ekleyip taslakları orada biriktiriyor ve kendimize not  bırakıyoruz.  Telegram’da bunun için özelleşmiş bir sekme mevcut: Kayıtlı Mesajlar. Buraya dilediğiniz kadar dosya gönderebilir, hatırlamak istediklerinizi not alabilir veya cihazlar arasında dosya aktarımı yapabilirsiniz. 

WhatsApp’ta mevcut olmayan bu işlevsel özellik fark yaratan ince bir özelliktir. 

WhatsApp’ı Telegram’dan Daha İyi Yapan Özellikler

Günlük kullanım için harika bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, kolay öğretilebilirliği ile öne çıkıyor. Geniş kitleler için basit bir anlık mesajlaşma işlevi görür. 

WhatsApp’ın öne çıkan diğer özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

1- Arama Deneyimi

Şimdilik aramalarda ve görüntülü aramalarda WhatsApp, Telegram’ın bir adım önünde. 

2- Kullanıcı Havuzu

Bir diğer avantajlı özellikse kullanıcı havuzunun benzeri uygulamalardan açık ara daha fazla olması. Böylece daha fazla kişiyle iletişime geçmek için kullanabilirsiniz. 

3- Güvenlik

Biraz şüpheli olan bir diğer konu da Telegram’daki güvenlik ve gizlilik sorunu. Bu alanda WhatsApp, tüm konuşmalarda uçtan uca şifrelemeyi garanti eder. Telegram’ın kullanıcı topluluğu aktif olarak bu alana odaklanmış durumda ve bu uygulamanın güvenlik ve gizlilik açısından yakında WhatsApp’ı geçmesi muhtemel.

WhatsApp VS Telegram

Normal anlık mesajlaşma servislerinin yanı sıra botlar, süper gruplar ve tam teşekküllü dosya paylaşımı gibi özelliklere ihtiyacınız varsa Telegram en iyi seçeneğiniz olarak öne çıkıyor. Hem anonim kimlikler ile güvende kalabilir hem de birçok yeni insanlar iletişim kurabilirsiniz. Telegram ile sayısız KPSS grubundan kripto gibi çeşitli ilgi alanlarınıza dair anlık güncel bilgiler alabileceğiniz topluluklara katılabilirsiniz. 

WhatsApp karşılaştırma sonucunda kullanımı en basit olan ve genele hitap eden uygulama olarak tanımlanabilir.

YORUMLAR