Windows 11’in Resmi Çıkış Tarihi Duyuruldu

Microsoft, Windows 11 için ücretsiz güncellemenin 5 Ekim'den itibaren aşamalı olarak sunulacağını ve tüm uygun bilgisayarların 2022 ortasına kadar ücretsiz güncellemeye sahip olacağını duyurdu.

windows 11 çıkış tarihi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Amerikan teknoloji devi Microsoft, Windows 11’in 5 Ekim itibariyle tüm uyumlu bilgisayarlarda aktive edilebileceğini duyurdu. Lansman sırasında Android uygulama desteğinin kullanılamayacağı ise bir diğer önemli bilgi olarak eklendi. 

Microsoft, hangi cihazların yeni sürüme geçebileceğine dair de konuştu. İlgili açıklamaya göre bilgisayarı veya anakartı 2016’dan eski olanlar dışında herkesin güncelleme yapabilecek. Bu otomatik güncelleştirmelerin yanında eski işlemciler için de manuel olarak yüklenebileceğini belirtiyorlar. Ancak bu durumda bilgisayarın performansının düşebileceği konusunda uyarmakta yarar var. 

Resmi duyurusu sırasında sunulan ana işlevlerden biri lansman sırasında kullanılamayacak: Android uygulamalarıyla uyumluluk! Söz konusu mobil işletim sisteminde mevcut olan herhangi bir uygulamayı bilgisayarımıza yüklememizi sağlayacak yeni özellik ilk aşamada aktif olmayacak. Test sürecinin tamamlanması için bir yıl kadar beklememiz gerekecek gibi görünüyor. 

Bu duyurular dışında, Windows 11’in video oyunlar üzerindeki iyileştirmeleri dikkat çekiyor. Yeni sürüm, oyunların rengini iyileştirecek Xbox Series X / S’ye benzer Otomatik HDR teknolojisine sahip olacak ve uygun bir NVMe SSD‘ye sahip bilgisayarlarda yükleme sürelerini azaltmak için “Doğrudan Depolama” desteği verecek. Ayrıca Başlat menüsünün yeni tasarımı, Xbox Game Pass’in kullanıldığı Xbox uygulamasına entegre erişim, Widget’lardaki iyileştirmeler, Teams’in görev çubuğuna entegrasyonu ve diğer birçok yenilik ile ara yüzde iyileştirmeleri de yeniliklere ekleyebiliriz.

Microsoft, güncellemenin kademeli olarak sunulmasının 2022’nin ortalarına kadar tamamlanacağını vaat ediyor. Siz de eğer bilgisayarınız uyumlu ise  güncellemenin zaten etkin olup olmadığını manuel olarak kontrol edebileceksiniz. Bunun için Ayarlar’a, ardından Güncelleştirme ve Güvenlik’ten Windows Update’e, ardından Güncellemeleri Denetle’ye dokunmanız yeterli.

YORUMLAR