Windows 11 İşletim Sistemi Tanıtıldı

Microsoft'un ürün yöneticisi Panos Panay, canlı yayınlanan bir sanal etkinlikte Windows 11'i tanıttı.

microsoft işletim sistemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Microsoft, düzenlediği sanal bir etkinlikle yeni işletim sistemi Windows 11’i tanıttı. Yeni yazılımın en çarpıcı özelliği, hiç şüphesiz, Android uygulamalarının masaüstüne taşınabilecek olması. Ürün yöneticisi Panos Panay, kısa aralıklarla hızlı güvenlik güncellemeleri yapılacağının sözünü verdi.

Windows 11 ayrıca kullanıcıların Mac’te olduğu gibi iş, ev ve oyun için birden fazla masaüstünü yapılandırmasına izin verecek. Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz yükseltme olanağı sunulacak ancak bazı cihazlar bu imkanın dışında tutulacak. 

Başlat

Tasarımdaki değişikliklerle devam edelim. Sol köşedeki başlat tuşu artık ekranın alt ortasında yer alıyor. Bu tuşu, karanlık modda da kullanabilirsiniz. İkonik sol köşe başlat tuşunun ortaya yerleştirilmesi macOS’a benzetildi. Saat ve diğer simgelerin sağ köşede kalmasıyla sol taraf tamamen boş görünüyor.

Kişiselleştirilmiş Widget Köşesi

Yeni bir widget penceresi mevcut. Bu kısım artık daha kişiselleştirilmiş güncellemeler sunacak.

Yerleşik Microsoft Teams

Windows 11 ile birlikte Microsoft Teams sohbeti yerleşik hale geliyor. Ayrıca indirmenize gerek kalmayacak. Microsoft, diğer uygulamalar ile daha fazla entegresi sağlanacak olan Teams’den daha fazla yararlanmanızı istiyor.

Çoklu Ekran Kullanımı

Microsoft 11 ile birlikte ekranlarınızda iki, üç veya dört açık uygulamayı görüntülemek için birden fazla düzen şablonu arasından seçim yapabileceksiniz. “Büyüt” düğmesinden çeşitli pencere düzeni seçenekleri sunan yeni “yakalama düzenleri”  kullanıcıların en çok talep ettiği güncellemelerdendi.

Yerleşik Xbox Game Pass

Doğrudan Windows’un yeni Xbox uygulaması içinde Xbox Game Pass liderliğindeki PC oyuncularına yönelik bir dizi özellik sunacağını duyuruldu. Windows 11’i “oyun için şimdiye kadarki en iyi Windows” olarak sunan Xbox oyun yaratıcısı deneyimi ve ekosisteminden sorumlu şirket başkan yardımcısı Sarah Bond, Microsoft’un canlı yayınında Xbox Game Pass’in “doğrudan Windows 11’de yerleşik” olacağını duyurdu.

Uygulama Mağazası

Teknoloji devi, uygulama mağazasından bahsederken daha fazla kârı uygulama oluşturucular ve geliştiricilerle paylaşacağını söyledi. Teknoloji devi, uygulama mağazasından bahsederken daha fazla kârı uygulama oluşturucular ve geliştiricilerle paylaşacağını söyledi. Şöyle ki Apple’a rakip olma mücadelesindeki şirket, uygulama geliştiricilerini uygulama mağazasını kullanmak için Microsoft’a ücret ödemeye zorlamayacağını ve Google’ın popüler Android uygulamalarının yeni sisteminde çalışacağını duyurdu.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, lansmanı “Windows tarihinde önemli bir kilometre taşı” olarak nitelendirdi, ancak CCS Insight’tan analist Geoff Blaber, bunu “devrim niteliğinde bir adım” olarak görmediğini söyledi.

Microsoft’un YouTube kanalından yayınladığı tanıtım videosunu aşağıya bırakıyoruz.

YORUMLAR