World Wide Web’in Orijinal Kodu NFT Olarak Satışa Sunuluyor

1989'da, Sir Tim Berners-Lee tarafından icat edilen World Wide Web (www)’in orijinal kodunun bir kopyası, NFT biçiminde satılacak.

nft açık artırma
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İnternet üzerinde gezinen herkes, tarayıcının adres çubuğuna sitenin adından önce üç harf koyar: www. Bu üç harf aslında bir kısaltmadır ve World Wide Web anlamına gelir. 

Profesör Tim Berners Lee tarafından oluşturulan bu kod, Sotheby’s üzerinden NFT olarak satışa çıkarılacak. Berners Lee, açılış için 1000 dolarlık fiyat belirledi.  Bazı NFT sanat eserlerinin son satış değerleri, dijital ürünler için  milyonlarca dolar ödemeye hazır olan geniş bir kitle olduğunu gösteriyor. Hatırlarsanız Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin ilk tweet’i NFT biçiminde yaklaşık 3 milyon dolara alıcı bulmuştu. Dolayısıyla son fiyat şimdiden merak uyandırıyor. 

Bu 9,555 satırlık kod, tarihi bir koleksiyonu olarak sadece bir kişiye ait olacak.  Hem de üreticisinin imzasıyla birlikte! Tarihi kod koleksiyonu, web’in temeli olarak işlev gören üç protokolü içerir – Köprü Metni İşaretleme Dili (HTML), Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicileri (URL’ler) ve Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP). Web’in orijinal kodu uzun süredir kamu malı olduğu için açık artırmanın galibi, görsel kaynak kodunun zaman damgalı dosyalarının yanı sıra Berners-Lee’den bir dijital mektup da alacak. 

Berners-Lee konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Neden bir NFT? Bir bilgisayar bilimcisi iseniz ve uzun yıllar kod yazdıysanız bu çok doğal. Tamamen dijital bir eser üzerine imzamı dijital olarak atmak bana doğru geliyor” ifadelerini kullandı.

dijital eser nft

Sotheby’s Başkan Yardımcısı Cassandra Hatton ise açık artırma ile ilgili heyecanını şu sözlerle dile getirdi: “Bu eşsiz müzayede Sir Tim’in, koleksiyoncuların NFT formatı sayesinde, en sonunda dijital olarak doğmuş eserlere sahip olma fırsatına edinecekleri çığır açan başarısını kutlayacak.” . Açık artırma 23 – 30 Haziran tarihleri arasında yapılacak. 

WWW’nun satışa çıkarılması, NFT’ye olan bakışı da değiştirebilir gibi görünüyor. Web’in orijinal kaynak kodunun bir kopyasının belirteç biçiminde açık artırmaya çıkarılması en azından bazı uygulamalarda NFT’lerin dijital bir gösteriden daha fazlası olabileceğinin kanıtı olarak sayılabilir. NFT’ler ürün bazında web tarihinin parçalarını korumanın ve metalaştırmanın bir yolu olarak hizmet edebilirleceğini de ispatlamış oldu. 

YORUMLAR