World Wide Web’in Orijinal Kodu NFT Olarak Satıldı

World Wide Web’in mucidi Tim Berners-Lee, 1989'da icat ettiği kodun orijinal NFT’sini 5,4 milyon dolara sattı.

www nft satıldı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Tim Berners-Lee tarafından kodlanıp üretilen World Wide Web veya çok bilinen kısaltmasıyla “www” kaynak kodu halinde NFT’ye dönüştürülmüştü. Çevrim içi bir açık artırma sitesi olan Sotheby’s’de satışa sunulan kod,  5,4 milyon dolara satıldı.

Çarşamba günü satılan NFT, 1989’da dünya internet tarihini başlatan profesör  Berners-Lee tarafından 2021’de dijital tokene dönüştürülmüştü. World Wide Web kodunu içeren dosya blok zinciri tabanlı, dijital bir imza ile satışa sunuldu. Bin dolardan başlatılan müzayedede son fiyat olarak 5.434.500 dolar görüldü. Gelirin bir kısmı Bay Berners-Lee’nin seçtiği hayır kurumlarına gidecek. Toplamda 51 pey verildi ve artıranların yarısı müzayede platformu Sotheby’s’i ilk defa bu açık artırma için ziyaret etti.  

Satın alınan dosya 1990-1991’de yazılmış yaklaşık 9.555 kod satırını temsil eden NFT’leri, kodun 30 dakikalık animasyonlu bir görselleştirmesini, kodun dijital bir posternii ve Berners-Lee tarafından Haziran 2021’de yazılmış bir dijital mektubu kapsıyor. Profesörün yazdığı mektup şu şekilde başlıyor: “İnsanlar kitapların imzalı sürümlerini beğeniyor gibi göründüğü için NFT teknolojisine sahibiz. İlk web tarayıcısının orijinal kodunun imzalı bir kopyasını çıkarmanın eğlenceli olabileceğini düşündüm.” 

NFT teknolojisini, imzalı kitaplarla karşılaştıran Berners Lee, Guardian’a verdiği son röportajda bunun web değerlerine tamamen uygun olduğunu savundu: “Kaynak kodunu bile satmıyorum. Kendi yazdığım bir Python programıyla yaptığım, kaynak kodun duvara yapıştırılıp benim tarafımdan imzalanması halinde nasıl görüneceğini gösteren bir resmi satıyorum.”

YORUMLAR