Xiaomi Yeni Şarj Teknolojisini Tanıttı: 8 Dakikada Tam Şarj

Xiaomi, iddialı projesini tanıttı. Cep telefonunuz 8 dakikada tamamen şarj olabilir.

xiaomi şarj teknolojisi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Xiaomi, çılgınca bir proje duyurdu. Son etkinliğinde yeni şarj teknolojisini tanıtan şirket, 200 watt kablolu şarj ile cep telefonunuzu yalnızca 8 dakikada şarj edebileceğinizi gösterdi. 120 watt kablosuz şarj kullanıldığında ise bu süre sadece biraz daha artarak 15 dakika oluyor.

Her gün daha hızlı bir dünyaya uyandığımızı söylesek hata yapmış olmayız. Son derece hızlı bir çağda yaşıyoruz be Xiaomi de buna son katkıyı veren şirket oldu. 200W kablolu şarj ile mevcut telefon teknolojisinde ilk defa bu tür bir şarj etme gücüne ulaşıldı. Bununla da sınırlı kalmayıp bir de 120W kablosuz şarj ile yeni bir standart yaratıldı.

HyperCharge olarak adlandırılan teknoloji, 4.000 mAh bataryası olan bir telefonu -oldukça standart bir güç- yalnızca 8 dakika şarj etmeyi vaat ediyor. Telefonun amper değerine bağlı olarak sürede azalma veya artma olabilse de şirket 5.000 mAh pillerden bahsederken de artık şarjın uzun zaman sürmeyeceğini vurguladı. 

3 Dakikada %50 Şarj

Tanıtım etkinliğinde yapılan deneyde, 3 dakikada %50 şarj seviyesine ulaşıldı. Hızlı şarjlar, telefonlarımızın pillerini daha çabuk bozduğu için kullanıcılarda soru işaretleri ulaşabilir. Xiaomi, yeni teknolojisinin çok fazla ısı üretmemek için şarj kaynağını kademeli olarak azalttığını ve bu sayede pile zarar vermediğini iddia ediyor.  

Bu yeni teknoloji kademeli olarak Xiaomi telefonlarında uygulanacak. Bu tarz teknoloji vaatlerinin pratikteki uygulanabilirliği tartışılabilir. Ancak kablolu şarjdan kablosuza geçmek olarak bakıldığında umut verici görülüyor. 

Geleceğin teknolojisinde payı olmasını isteyen şirket, son olarak katlanabilir telefonunu satışa çıkarmış ve tek günde stokunu bitirmişti.

YORUMLAR