Xiaomi, ABD’ye Açtığı Davayı Kazandı: Yaptırımlar Askıya Alındı

Xiaomi, Trump hükümetinin mirası olan kara listeden çıkmak adına açtığı davayı kazandı. Konuyla ilgili son açıklamalar haberimizde!

abd xiaomi yaptırımlarını askıya aldı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

ABD hükümeti, Çinli şirketler üzerine yürüttüğü operasyon kapsamında 2021 Ocak ayı itibariyle Xiaomi’yi de etiketlemişti. Neydi bu etiket? ABD’nin iddiasına göre Huawei ve Xiaomi’nin de aralarında bulunduğu bazı Çin merkezli şirketler, ülkelerinin ordusu için casusluk yapıyor. Bu sebeple “Komünist Çin Askerî Şirketi” şeklinde etiketlenmekteydi. Mevcut yatırımcılarını ve marka geleceğini etkileyecek olan “askerî şirket” yakıştırmasından kurtulmak için vakit kaybetmeden ABD hükümetine dava açan Xiaomi haklı bulundu.

2020’nin yükselen teknoloji markası Xiaomi, eğer dava açmasaydı ya da mevcut davada haksız bulunsaydı 11 Kasım 2021 tarihine kadar tüm yatırımlardan muaf tutulacaktı. Şirketin neden kara listeye alındığına dair tatmin edici bir açıklama verilmemesine rağmen maruz bırakılacağı olası yaptırımlar, hisse değerine çok kısa bir sürede yansıdı. 

listeye alınma kararı keyfi

ABD’deki bölge mahkemesinin yargıcı Rudolp Contreras, Dışişleri Bakanlığı’nın kararını geçici olarak askıya aldı. Ayrıca, Xiaomi’ye karşı adli işlem yapma ihtimalinin bulunmadığını ve listeye alınma kararının keyfi olduğunu belirtti. Hakim ayrıca, şirketin yasağı tamamen kaldırmayı büyük olasılıkla başaracağını da ekledi. Dolayısıyla yatırımcılar da Xiaomi’deki varlıklarından kurtulmak zorunda kalmayacaklar. Böylece şirketin değeri de olumlu yönde etkilenmiş oldu. Hatta, şirketin hisseleri %10 arttı. Yine de net sonuç için son kararı beklememiz gerekecek. Kararın ne zaman verileceği bilinmese de Xiaomi’nin tüm yaptırımları iptal etme yolunda ilerleyeceği tahmin ediliyor.  

Xiaomi’nin Resmi Açıklaması

“Xiaomi olarak mahkemenin 12 Mart tarihinde verdiği ABD Savunma Bakanlığı’nın Xiaomi’yi bir ‘Komünist Çin Askerî Şirketi’ (CCMC) olarak tanımlama uygulamasını durdurma kararını büyük memnuniyetle karşıladık. Mahkeme, verilen ihtiyati tedbir kararına uygun olarak ABD vatandaşlarının Xiaomi’nin menkul kıymetlerini satın almalarına ve sahip oldukları varlıkları elden çıkarmalarına yönelik 13959 sayılı ‘Başkanlık Emri’ kısıtlamasını tamamen ve derhal yürürlüğe girecek şekilde kaldırdı.

Xiaomi olarak, yalnızca sivil ve ticari kullanıma yönelik tüketici elektroniği ürünleri sunan halka açık, borsada işlem gören ve bağımsız olarak yönetilen bir şirket olduğumuzu yineliyoruz. Xiaomi’nin Çin ordusuyla bağlantılı bir şirket olarak tanımlanması kararının tamamen keyfi bir uygulama olduğuna inanıyoruz ve yargıç da verdiği kararla bu fikrimize katıldığını gösterdi. Mahkemenin bu tanımlamanın hukuka aykırı olduğunu kabul etmesi ve tanımlamanın kalıcı olarak kaldırılması yönündeki talebimizi sürdüreceğiz. Genç ve enerjik bir teknoloji şirketi olarak yıllardır akıllı telefonlar ve akıllı TV’ler gibi harika tüketici elektroniği ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere adil fiyatlarla sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Yenilikçi teknolojilerle herkesin çok daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamak için dünya genelindeki iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

YORUMLAR