Xiaomi, Akıllı Gözlüklerini Tanıttı

Xiaomi, akıllı işlevleri gözlüklere entegre edebilecek yeni bir akıllı giyilebilir cihaz konseptini ortaya çıkardı.

xiaomi, akıllı gözlük
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

En önemli teknoloji markaları arasındaki Xiaomi, yeni giyilebilir cihazları arasındaki akıllı gözlüğünü tanıttı. Xiaomi akıllı gözlük, microLED optik frekans yönlendirici görüntüleme teknolojisi ile görüntüleme sistemlerini ve sensörlerini sıradan gözlük tasarımlarında bir araya getiriyor.

51 gram ağırlığındaki akıllı gözlük sayesinde kullanıcılar mesaj ve bildirimleri görüntüleyebilmenin yanı sıra arama yapabiliyor, navigasyonu kullanabiliyor ve fotoğraf da çekebiliyor. Dileyen kullanıcılar metinleri diğer dillerden çevirebiliyorlar.

xiaomi, akıllı gözlük

Xiaomi akıllı gözlüğü tasarlarken yapısal tasarım anlamında ihtiyaç duyulabilecek tasarım alanlarını azaltabilmek için microLED görüntüleme teknolojiler yer alıyor. microLED içerisinde yer alan inorganik parlaklık artırıcı malzemeler yüksek parlaklık sunuyor. Aynı zamanda uzun süreli bir ürün deneyimi de sergileniyor.

Teknik Özellikleri

OLED teknolojileri gibi microLED’ler de pikselleri ayrı ayrı aydınlatıyor. Bu yayıcı özellikler parlak ve yüksek piksel yoğunluğunun yanı sıra daha uzun süreli kullanım imkanı da veriyor. Bu durum daha kompakt bir ekranın yanı sıra kolay entegrasyon imkanı da veriyor.

Xiaomi akıllı gözlük modelinin 2.4 mm x 2.02 mm ölçülerinde görüntü işlemcisine sahip olduğu söyleniyor. Cihaz içerisinde doğrudan güneş ışığında dahi göze ulaşmadan önce karmaşık optik yapılardan yeterli ışığın geçmesini tanıyan monokrom ekran çözümleri de yer alıyor.

Dört çekirdekli ARM işlemcili olan akıllı gözlüğün 51 gram olduğu ve Android işletim sistemi ile donatıldığı söyleniyor. Aynı zamanda gözlükte Wi-Fi ve Bluetooth modülleri de bulunuyor.

YORUMLAR