Xiaomi, İlk Kez Dünyanın Bir Numaralı Akıllı Telefon Markası Oldu

Xiaomi, 2021 Haziran ayında elde ettiği satış başarıları ile en yüksek satış yapan akıllı telefon üreticilerinden oldu. Marka 2011 yılından beri ilk defa bu unvanı elde etti.

en çok satan telefon markası
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çinli teknoloji devi olan Xiaomi’nin satış rakamlarının yükselmesi, başarı olarak değerlendiriliyor. Başarı basamaklarını hızlıca tırmanmaya devam eden şirket, 2021 Haziran ayında dünyanın en yüksek akıllı telefon satışı yapan markası olma unvanına sahip oldu.

huawei

2021 Haziran ayında satışlarını ortalama %27 artan Xiaomi, ayın en hızlı büyümeye elde eden markası oldu. 2011 yılından beri toplam 800 milyonu aşkın sayıda akıllı telefon satan Xiaomi, 2021 yılının ikinci çeyreklik kısmında satış anlamında dünya genelinde ikinci sırada bulunuyordu.

Piyasadaki Boşlukları Fırsat Bildi

Counterpoint Research Araştırma Yöneticisi Tarun Pathak, Xiaomi liderliği hakkında birtakım yorumlarda bulundu. Pathak, ‘’Huawei’nin düşüşü başladığı zaman Xiaomi, bu boşlukları değerlendirmek adına agresif bir tutum içerisine giriş yaptı. Şirket Huawei ve HONOR’dan sonra Çin, Avrupa ve Orta Doğu pazarlarında büyümeye devam ediyor.

Çin pazarının ve Samsung’un arz kısmında yaşadığı daralmalar hakkında ise Uzman Analist Varun Mishra şu ifadelerini kullandı, ‘’Çin pazarı 618 festival sayesinde %16 oranında büyüdü ve Xiaomi de bu büyümeden payını alan şirketler arasına girdi. Xiaomi, Samsung’un A serisinden kalan kısa süreli boşluğu güçlü orta seviyeli ürün gamı ve geniş pazar hakimiyetiyle yeterli şekilde doldurmayı başardı.’’

COVID-19 salgının Vietnam bölgesindeki durumu düzelmezse Samsung’un üretim alanında sıkıntılar yaşamaya devam edeceğine kesin gözü ile bakılıyor. Xiaomi ise bu fırsatları değerlendirebilecek gibi gözüküyor. Samsung’un kendini toparladıktan sonra akılı telefon piyasasındaki kartların tekrar dağıtılması bekleniyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir