Xiaomi, Elektrikli Araçlara 10 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Çin’in önde gelen teknoloji şirketlerinden Xiaomi, yeni yatırım planları hakkında konuştu.

10 yılda 10 milyar dolar yatırım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Xiaomi, Hong Kong Borsasına yaptığı açıklamada yeni üretim planlarında ilk sırada elektrikli araçlar olduğunu dile getirdi. Otomotiv dünyasına girmeye hazırlanan şirket, gelecek 10 yıl boyunca bu alana 10 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyor. Bu atılım hakkında 2019 yılından beri bahsedilse de doğru zaman ve hazırlık ancak tamamlanabilmiş gibi görünüyor.  Kurucu CEO Lei Jun, akıllı elektrik araç için kurulan yan şirketin de başkanlığını yapacak. 

milyarder girişimci haftada 100 saat çalışıyor

30 Mart’taki şirket toplantısında yeni kuruluş hakkında konuşan Jun, 10 milyar Çin yuanı başlangıç yatırımıyla işe başladıklarını söyledi. Bu yan kuruluş her anlamda Xiaomi’ye bağlı hareket edecek gibi görünüyor. 2021’in başından beri elektrikli araç sektörü üzerine şirket içi toplantı ve müzakerelerin sıkı bir şekilde yürütüldüğü vurgulandı. 

Ünlü girişimci Lei Jun, elektrikli araç üretiminden “hayatımın son büyük girişimi” şeklinde bahsetti: “Tüm kişisel itibarımı ortaya koymaya ve akıllı elektrikli aracımız için gereken tüm mücadeleyi vermeye hazırım. Xiaomi elektrikli aracının başarıya ulaşması için tüm mücadele boyunca ekibimin başında olmaya kararlıyım.”

İlk ürünün 2023 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bunun için Great Wall Motors ile stratejik bir müttefiklik kurulduğu konuşuluyor.

YORUMLAR