Xiaomi, Türkiye’de Üretime Başladı

Çinli teknoloji devi Xiaomi, Türkiye yatırım planlarını harekete geçirdi. Avcılar’da açılan fabrika üretime başladı.

yeni üretim telefon indiriml
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi 2020 yılında hızlı bir yükselişe geçmiş ve ülkemizde de en çok satılan telefon markalarından olmuştu. 2021 Şubatında, Xiaomi’nin Türkiye üzerindeki yatırım planları duyurulmuştu. Yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla dünyadaki 4. üretim fabrikasını İstanbul Avcılar’da açacaktı. Beklenen gün geldi ve nisan ayına girmeden Xiaomi’nin Türkiye fabrikası açıldı

xiaomi 2000 istihdam

Xiaomi’nin önceki üç fabrikası; Hindistan,  Endonezya ve Brezilya’da hizmete başlamıştı . Türkiye’de Salcomp iş birliği ile açılan fabrika, yılda 5 milyon akıllı telefon üretebilecek kapasiteye sahip.  14 bin metrekare üzerine inşa edilen teknoloji fabrikasının üreteceği ilk telefon, Redmi 9C olacak. “ntv.com.tr”nin sorularını yanıtlayan Xiaomi Ortadoğu Pazarlama Müdürü Cindy Chang, kesin bir fiyattan bahsetmese de indirimli Redmi 9C’nin ilerleyen günlerde duyurulacağını söyledi.

Yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayacak yeni fabrikanın pandemi döneminde işsizlik sıkıntısıyla baş eden birçok kişiye yardımcı olacağı düşünülüyor. Markanın Türkiye Ülke Müdürü Vincent Chang, yatırımla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 “Türkiye’de lokal bir partner haline gelerek bizim için kilit görevi gören bu pazarda üretime başlamamızdan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu ülkede katma değer yaratarak istihdam fırsatları sunacak olmamız nedeniyle çok gururluyuz. Hedefimiz bu yıl için beyaz ve mavi yaka olarak 2000 kişiye iş alanı yaratmak ve 5 milyon adet akıllı telefon üretmek. İlk etapta giriş segmentindeki Redmi 9C modelimizi bu fabrikada üreteceğiz. Verdiğimiz tüm hizmetleri Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmak için Mi Store’larımızın sayısını da 100’e ulaştırmayı hedefliyoruz. Sürecin başından beri desteğini esirgemeyen bakanlıklarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Aynı şekilde 2019 yılından beri bizi Türkiye’nin en sevilen telefon markalarından biri haline getiren kullanıcılarımıza da teşekkür ediyoruz.”

YORUMLAR