Xiaomi’den Türkiye Yatırımı

Çinli teknoloji devi Xiaomi, daha önce duyurduğu Türkiye yatırım planlarını hayata geçirmeye başladı. Yaklaşık 30 milyon dolarlık bir yatırımla dünyadaki dördüncü üretim yerini Avcılar’da açacak.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Son olarak ABD hükümeti ile yaşadığı sorun kapsamında gündeme gelen küresel teknoloji markası Xiaomi’nin bu kez Türkiye yatırımını detaylandıracağız. Türkiye’deki ikinci yılında en çok satılan telefon markalarından biri haline gelmiş, hatta 2020 üçüncü çeyreğini ilk sırada bitirmişti. Bu yıl ise işler bir adım daha ileri gidip Türkiye’de istihdam kurulması sağlanacak.

Asya Firmaları Türkiye’de

Çin merkezli Oppo ve Güney Kore çıkışlı Samsung’un ardından yine Çin merkezli bir teknoloji firması olan Tecno da Türkiye’de üretime geçeceğini duyurmuştu. Tecno, yaptığı açıklamada Pendik fabrikalarında Türkiye ve Avrupa pazarına eş zamanlı dağıtım hizmeti verecek bir üs olmayı hedeflediklerini söylemişti. Son raporlara göre Türkiye’ye 25 milyon doların üzerinde yatırım yapacak. 

Xiaomi tüm bu gelişmelerin ardından kendisinin de Türkiye yatırımcısı olduğunu duyurdu. 2021’in ilk çeyreğinde başlayacak üretim serüveni ile birlikte 2000 kişiye istihdam sağlanacak. Verilen bilgilere göre Xiaomi adına üretimi Salcomp üstlenecek.

Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Usher Liu, Türkiye’nin markalarına yönelik kucaklayıcı tavrına teşekkür etti. Sözlerine “Xiaomi olarak en önemli önceliğimiz bulunduğumuz her bölgede katma değer yaratarak o bölgenin yerel bir parçası haline gelmek. Bu sebeple Türkiye’nin üretim yapacağımız dördüncü ülke olmasından dolayı çok mutluyuz. Bizim için en değerli pazarlardan biri olan Türkiye’de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek çalışmalarımızı her zaman bir adım öteye taşımayı arzu ediyoruz. Yaklaşık 14 bin metrekare arazi üzerine kurulu fabrikamızla Türkiye’de üretime başlayacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşmak isterim.” şeklinde devam etti.

Üretimi üstlenecek olan Salcomp’un Avrupa Direktörü David Chang de Türkiye’ye ve yeni teknolojiler kazandırarak Türk üreticisini bir adım ileri taşıyabilmek için çaba sarf edeceklerini söyledi.

YORUMLAR