Kahve Atıklarından Yapılan Vegan Bot: XpreSole Panto

Sürdürülebilir ayakkabı markası Ccilu, dünyanın kahve telvesinden yapılan ilk botunu piyasaya sürdü. XpreSole Panto, hafif, dayanıklı, modaya uygun ve çevre dostu özelliklerin mükemmel birleşimi.

geri dönüşüm vegan bot
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

XpreSole Panto, geri dönüştürülmüş kahve telvesi kullanılarak yapılan sürdürülebilir, vegan ve hafif ayakkabılardan oluşan yeni bir ürün yelpazesi. Üretime geçiş yapmak için gereken fonları toplamak amacıyla Kickstarter aracılığıyla piyasaya sürüldü. 

Kahve telvesinin geri dönüşümde kullanılması ve vegan bir ayakkabı üretiminde rol oynaması kulağa ilginç gelse de her yıl 25 kilogram kahve atığının ortaya çıkması kadar ilginç değil. bu 25 kilogramlık kahve atığının sadece %4’ü uygun şekilde geri dönüştürülür, bu da atığın çoğunun bir çöp sahasına atılması demek. Dolayısıyla Ccilu’nun ayakkabısı hem kahve atığına hem de geri dönüşüme dikkat çekmenin en estetik yöntemlerinden biri olarak da karşımıza çıkıyor. 

XpreSole Panto, vegan sertifikalı ve başta kahve telvesi olmak üzere geri dönüştürülmüş çevre dostu malzemelerin bir kombinasyonunu! Kickstarter, Pantos’un hafif (toplamda sadece 230g), kaymaz, makinada yıkanabilir, vegan ve  UV koruyucu olduğunu belirtiyor. XpreSole Pantos, hem yüksek hem de alçak versiyonlarda ve dört farklı renk seçeneğine sahip.

Kahve Atığından Nasıl Bot Üretilir?

Ccilu’nun botu şu şekilde yapıldı:

  • Ccilu, ilk olarak Tayvan’daki yerel kahve dükkanlarından kahve telvesi satın aldı. 
  • Ardından, kahve telvesinin nemini alıp kendi patentli teknolojileri ile pelet haline getirdi. 
  • Daha sonra bu peletler, Ccilu’nun XpreSole Panto’nun astarında ve iç tabanında kullandığı kumaşlara dönüştürüldü. 
  • Kahve bazlı peletlerin geri kalanı, ayakkabının kabuğunu ve dış tabanını oluşturmak için kullanıldı. 
  • Ve son olarak, botun bağcıkları tamamen geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapıldı!

Sonuç olarak ürettikleri ayakkabının ağırlığının üçte biri, geri dönüştürülmüş kahve telvelerinden oluştu. XpreSole Panto için kullanılan diğer malzemelerin de – geri dönüştürülmüş kauçuk, LYCRA ve Eco EVA – sürdürülebilir olduğunu söyleyebiliriz. 

Sade bir tasarımı olan botun tabanında kullanılan kahveler, ayağın nefes almasını sağlıyor. Yine kahve dolgulu astar ise koku ve mikrop oluşumunu önler ve nem emicidir. Botun %100 su geçirmez kabuğununsa %30’u kahve telvesinden oluşur.

İlgilenenler için tanıtım videosunu haberin sonuna ekliyoruz.

YORUMLAR