Yandex, Logosunu Değiştirdi

Yandex, 13 yıl sonra ilk kez logosunu değiştirdi.

rus arama motoru yandex logo değişimi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Gelişen teknoloji ve küresel birlikteliğin en geniş sınırlarına ulaşılan günümüz markaları eski gösterişli logolarından birer birer kurtulmaya başladı. Rusya merkezli arama motoru Yandex de bu modaya katıldı ve  uzun bir aradan sonra logosunu değiştirdi. Arama motorunda yerini alan yeni logoda ilk göze çarpan detay “Y” harfinin tasarımı oldu. Logo dışında arama satırındaki okun şekli de değiştirildi. Bu haliyle daha modern ve yalın duruyor. Sert hatları biraz daha yumuşatılmış.

Şirketin kurumsal kimliğinin görselinde bu “Y” harfindeki değişikliği vurgulamak ister gibi kırmızı bir daire içinde bu gösterge kullanıldı. Latin harfleriyle Yandex şeklinde yazılan markanın orijinal Kiril harflerinde “Y”nin yerini yine kırmızı renkli bir “Я” alıyor. Aynı değişiklik bu simge üzerinde de yapıldı. Yeni logo Harita, Çeviri, Browser gibi tüm yan uygulamalarda kullanılacak. Tüm bu tasarım değişikliğinde başrolü yine aynı zamanda yazı tipi tasarımcısı da olan İlya Ruderman aldı. 

yandex logo değiştirdi

Tasarım Direktörü Gennady Lohtin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yeni kimlik, modern Yandex’in özünü yansıtıyor ve akıllı telefon ekranından Yandex.Lavka’nın (çevirim içi market uygulaması) ürünlerinin bulunduğu pakete kadar çeşitli yüzeylerde hoş bir görüntü veriyor. Aynı zamanda, Yandex hizmetlerinin ortak teknolojilere ve  başlangıca (arama) sahip olduğunu anımsatıyor.” dedi.

Amazon da 2021 başında uygulama logosunu değiştirmiş ve değişiklik küçük çaplı bir gündem olmuştu. Nazi lideri Adolf Hitler’e benzetilen yeni logo hızlı bir şekilde değiştirilmişti.

YORUMLAR