Yaratıcı Girişimcilik Nedir?

Yaratıcı girişimciler, işletme bünyesinde ya da freelancer olarak çalışan, kazanç sağlayabilmek için entelektüel birikimlerini ve becerilerini kullanan kişilerdir.

yaratıcı girişimcilik, girişimcilik
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yaratıcılık ve sanatsal uğraşlardan geçim sağlamak yeni bir kavram değil. Ancak yaratıcı girişimcilik kavramı yeni bir kavramdır. Günümüz dünyasında internet, insanların bilgilerini ve yeteneklerini en verimli şekilde kullanabilmelerini sağlayabilecekleri bir haldedir.

Siz de yeteneğinizi ve yaratıcılığınızı sergileyerek bir iş kurabilir veya girişimcilik dünyasına adım atabilirsiniz. Bu tür girişimcilerden konu açıldığı zaman yalnızca sanatçılar ya da fotoğrafçılar akla gelmemelidir. Yaratıcı girişimciler işletme bünyesinde ya da serbest olarak çalışan kişileri kapsar.

yaratıcı girişimciler, yaratıcı girişimcilik, girişimcilik

Yaratıcı girişimcilerin en belirgin özellikleri girişimcilere para kazanmak için entelektüel birikimlerini veya yaratıcılıklarını sunmalarıdır. Bu durumu gerçeğe dönüştürebilmenin çok fazla yolu vardır. Yaratıcı girişimciliğe adım atabileceğiniz sektörler arasında sanat ve fotoğrafçılık, el sanatları, blog, antrenörlük ve koçluk, grafik tasarım, podcast’ler, yazarlık, ve YouTuber’lık gibi birçok farklı alan vardır.

Yaratıcı girişimcilik için iş fikirlerinin sonu neredeyse yok gibidir. İnsanların sizlere karşılığında ödeme yapabilecekleri bilgi ya da becerileriniz olduğunu düşünüyorsanız, yaratıcı girişimcilik dünyasına adım atmaya başlayabilirsiniz.

Yaratıcı Girişimci Nasıl Olunur?

girişimciler, yaratıcı girişimciler

Bilgi ve yeteneklerinizden gelir elde etmek için harekete geçebilirsiniz. Bunun için bazı ayrıntılara dikkat etmeniz yeterlidir. Yaratıcı girişimci olabilmek için aşağıdaki adımları tek tek inceleyebilirsiniz.

Hizmet Belirleme

Ne tür bir hizmet sunmayı düşünüyorsunuz? Eğer şarkı söylemek ve enstrüman çalmak gibi planlarınız var ise yapabildiğiniz şeylerin detaylı bir listesini oluşturmalısınız. Doğru hizmet alanını belirlemeniz ilk adım olmalıdır.

Gelir Elde Etmenin Yollarını Bulmak

Gelir elde etme konusunda çok yönlü fikirlere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, fikre bağlı birden çok gelir akışı oluşturabilirsiniz. Fakat başlangıç kısmında yalnızca tek bir noktaya odaklanmalı ve gelir akışınızı artırmadan önce işlerinizi rayına oturtmalısınız.

Pazar Araştırması

Sunacağınız ürün ve hizmete ilişkin arz veya talebin varlığını kontrol etmelisiniz. Bazı işler sizin için büyük bir tutku olabilir. Fakat etrafta bu tutkunuza karşı bir ilgi yok ise herhangi bir gelir elde edemeyebilirsiniz.

Pazar araştırmaları sunacağınız ürün ve hizmeti almaya hazır ve bu konuda istekli insanların olup olmadığını keşfedebilmenizi sağlar.

İş Planı

Uygulanabilecek iyi bir fikre sahipseniz, iş planını vakit kaybetmeden yaratmalısınız. İşletmenizle ne gibi hizmet sunacağınız, işletmenizin özgün tarafları ve müşterilere ne gibi faydalar sağlayabileceğinizi bir kenara not almalısınız.

İşletme Adı

girişimcilik, yaratıcı girişimcilik

İşletmeyi oluşturmanın en somut yollarından birisi ona bir isim koymaktır. Vereceğiniz ismin işletmenize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. İşletme adı olarak kendi adınızı da kullanabilir ya da ürün ve hizmetleri betimleyebilecek bir ad tercih edebilirsiniz.

İşletme Yapısı

Yaratıcı girişimciler işlerin kolayına kaçarak şahıs şirketi kurmayı deneyebilirler. Fakat işinize dört elle sarılabilecek bir karaktere sahipseniz limited şirketi kurmayı da değerlendirebilirsiniz.

İşletme Lisansı

Lisans belgeleri ve izinler için gerekli olan yerlere başvuru yapmalısınız. Ayrıca aklınızdaki iş fikrinin evden çalışmaya uygun olup olmadığını da mutlaka araştırmalısınız.

Dağıtım Kanalları

İş planı, ürün ve hizmetlerinizin ne şekilde dağıtılacağını da kapsamalıdır. Çevrimiçi ortamlarda satacağınız ürünler olup olmadığını belirlemelisiniz. Hizmetleri freelance olarak sunup sunmayacağınız da son derece önemlidir. Doğru dağıtım kanalları ilerleyen süreçlerde de sorun yaşamamanızı sağlar.

E YANİ?
Yaratıcı girişimcilik, başarıya ulaşabilmenin mümkün olduğu yeni nesil girişimcilik türleri arasında yer alıyor. Fakat her girişimcilik türünde olduğu gibi bu alanda da zor bir yolculuk sizleri bekliyor. Bu yolda bir adım daha önde olabilmek için sizler için hazırladığımız içeriğimize göz atabilir ve işin püf noktaları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
YORUMLAR