Yazılım Geliştiricileri ile Şirketleri Buluşturan Platform: Exceptionly

Exceptionly, yazılım sektöründe yetenek avcılığı yaparak başta ABD olmak üzere Kanada, İngiltere ve Avrupa ülkelerindeki şirketlerle yazılımcıları buluşturuyor.

exceptionly
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Exceptionly, yazılım sektöründe yetenek avcılığı yaparak yeteneklerin ve işe uygunluğun küresel anlamda değerlendirilmesini sağlıyor. ABD başta olmak üzere Kanada, İngiltere ve Avrupa ülkelerinde faaliyetlerini sürdüren şirketler böylelikle yazılım geliştiricileri ile bir araya geliyor.

170 Ülkeden 2 Milyonu Aşkın Yazılım Geliştirici Verisi

Sinan Ata’nın hayata geçirdiği platformun temel hedefi, verimsiz aday ve mülakatlarla kaybedilen zamanı engelleyebilmek. Bu çerçevede ‘’Mühendisten-mühendise işe alım deneyimi’’ adlı bir yapıya sahip olan girişim, kendi bünyesinde hazırladığı küresel ölçekteki zorlu test ve değerlendirmelerden geçen yazılım geliştiricilerini global şirketlerin karşısına çıkarıyor.

Exceptionly, başlattığı bu yeni nesil yetenek avında bugün 170 ayrı ülkeden 2 milyonu aşkın yazılım geliştiricisinin verisine sahip oluyor.

Gerçekleştirilen araştırmalara göre ABD’li şirketler sadece deneyimli yazılım geliştiricileri bulabilmek için 30 bin doların üzerinde bütçeyi harcıyor. Fakat Exceptionly şirketler için operasyonel yükü azaltarak işe alım süreçlerini hızlandırmanın yanı sıra global yeteneklere ulaşabilme imkanıyla %50’nin üzerinde maliyet avantajı da sunuyor.

1000’den fazla çalışana sahip büyük şirketler için İK departmanlarının önemli bir iş ortağı olan Exceptionly, aynı zamanda küçük şirketler için mühendislik yöneticilerinin şirket dışındaki İK departmanı olarak da konumlanıyor. Exceptionly iş modeli ise istihdam edilmiş her geliştiricinin yıllık gelirinden komisyon almaya dayalı.

Microsoft ve Spotify’da Yöneticilik Yapan Ergül Çivi’de Exceptionly Ekibinde

Exceptionly kurucu ortağı Sinan Ata’nın kariyeri boyunca yazılım geliştirici ve işe alım süreçleri kapsamında dünya çapında 50 milyon doların üzerinde yatırım yaptığı biliniyor. Aynı zamanda 2 milyonun üzerinde yazılım geliştiricisinin mesleki bilgileri ve deneyimlerini sınayan yapılar kurduğu da gündeme geliyor. Ata, 4 bin üzerinde tam zamanlı yazılım geliştiriciyi işe almış durumda.

Exceptionly ekibi, dünya devleri arasındaki Microsoft ve Spotify’da yöneticilik yapan Ergül Çivi’yi Kurucu Ortak ve Operasyonlardan Sorumlu Başkan (COO) olarak bünyesine entegre etmiş durumda. Ekibin %41’ini ise kadınların oluşturduğu söyleniyor.

YORUMLAR