Yazılım Şirketi MicroStrategy, 1 Milyar Dolardan Fazla Bitcoin Yatırımı Yapıyor

Amerika/Virginia merkezli yazılım şirketi MicroStrategy, 2020 Ağustos’unda Bitcoin yatırımı yapmıştı. 1 yıl tamamlanmadan aynı kripto paraya tekrar yatırım yapacak.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

MicroStrategy, geride bıraktığımız yıl 19.452 Bitcoin satın almıştı. Bu yatırımıyla birlikte dijital para toplamı 90.531’e ulaştı. Şirketin yatırım haberi, Bitcoin fiyatının 50 bin doların üzerine çıkmasıyla birlikte geldi. Bu hafta bir diğer ABD’li yazılım şirketi Square da 170 milyon dolar değerinde kripto para yatırımı yapmıştı. MicroStrategy, çarşamba günü yaptığı açıklamada tüm Bitcoin alımlarının ortalama fiyatının birim başına 23.985 dolar olduğunu söyledi. Aynı gün firmanın hisseleri yaklaşık 4,5 milyar dolar değerinde göründü.

Şirket, aslında kripto parayı fonlama konusunda öncü firmalardan. 2020 Ağustos’unda ilk Bitcoin alımını yaptığından beri kripto para birimine yatırım yapanların oranı %400’ün üzerinde artış gösterdi. Bu süreçte MicroStrategy’in CEO’su Michael Saylor da Bitcoin’in önde gelen savunucularından biri haline geldi: Şirket, kurumsal analitik yazılım işimizi büyütme ve Bitcoin edinme ve tutma konusundaki iki kurumsal stratejimize odaklanmış durumda.

Şirket şu anda 90.000’den fazla Bitcoin’e sahip ve dünyanın en yaygın kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin’in güvenilir bir değer deposu olarak hizmet edebileceğine olan inancımızı yeniden teyit ediyor. Fazla nakit ile Bitcoin edinme stratejimizi sürdürmeye devam edeceğiz ve zaman zaman piyasa koşullarına tabi olarak,

ek Bitcoin satın almak için gelirleri kullanmak amacıyla sermaye artırma işlemlerinde borç veya hisse senedi ihraç edebiliriz.

Saylor, salı günü CNBC’ye yaptığı açıklamada, Bitcoin’in bir gün 100 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip olacağına inandığını söyledi. Coindesk’e göre çarşamba günü piyasa değeri yaklaşık 920 milyar dolardı. CEO, diğer şirketleri de dijital paraya yatırım yapmaya çağırdı.

YORUMLAR