Yemeksepeti Boykot Ediliyor!

Yemeksepeti, işçilerin sendikalaşma hakkını elinden aldığı iddiasıyla boykot ediliyor.

yemeksepeti boykot
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Nakliyat-İş, Türkiye’nin en büyük hızlı servis hizmetlerinden Yemeksepeti’ni boykot etmeye başladı. Sendikaların ve meslek örgütlerinin de desteğini arkasına alan boykot, kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. 

Nakliyat-İş’in boykoy başlatması, sendikalarına üye olduktan sonra Yemeksepeti’ndeki işleri sonlandırılan işçileri takip etti. Türkiye Devrimci Kara, Hava ve Demiryolu İşçileri Sendikası (Nakliyat-İş), İstanbul Şişli’deki Yemeksepeti Genel Merkezi önünde açıklama yaptı. 

“Halkımızı işçi ve sendika düşmanlığı yapan Yemeksepeti’ni boykota çağırıyoruz” yazılı pankartların açıldığı protestoya, Tüketici Birliği Federasyonu (TBF), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) de katıldı. 

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, şirketin sendikalaşmanın önüne geçmek için iş yeri kodunu değiştirmesinden çalışanları farklı konumlara kaydırmasına ve de işten çıkarmalara varan engellemelerle karşılaştıklarını iddia etti. Açıklamalara göre 2 bin kadar Yemeksepeti çalışanı doğrudan etkilenirken toplam 6 bin kişinin sendikalaşmasının önüne geçilmek isteniyor. Federasyonun bir diğer iddiası da şirket yönetiminin kendileri ile görüşme taleplerini reddettiğine dair. Boykotun başlatılması da bu reddi takip etti. 

Protestoya katılan işçiler ve STK’lar, Yemeksepeti’nin tutumu değişene kadar platformun kullanılmaması çağrısı yaptı.

Yemeksepeti’nden konuyla ilgili bir açıklama henüz yapılmadı. 

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz: “Salgın döneminin görünmeyen kahramanlarının sendika hakkı engellenemez.”

M. Bülent Deniz’in açıklama metni şu şekilde:

“Nakliyat-İş Sendikası yetkilileri tarafından; Adı geçen firmada çalışan yaklaşık 2000 civarında taşıma işçisinin sendikaya üye oldukları, ancak firmanın sendikal örgütlenmenin önünü kesmek amacıyla işyeri kodunu değiştirdiği, çok sayıda işçinin muvazaalı şekilde aynı adreslerde kurulan yeni işyerlerine aktarıldığı, sendikal örgütlenme çalışmalarını yürüten emekçilerin işten atıldıkları, işyeri kodunun usulsüz işlemlerle değiştirildiği, başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Eskişehir, Konya’da yaklaşık altı bin civarında emekçinin demokratik haklarının ellerinden alınmak istendiği bilgisi verilmiştir. Salgın döneminin görünmeyen kahramanlarının sendika hakkı engellenemez.” 

YORUMLAR