Ticaret Bakanlığından Yeni Influencer Kılavuzu

Fenomenler, deneyimlemedikleri ürün hedef kitlelerine deneyimlemiş gibi öneride bulunamayacaklar. Yeni kılavuz içerisinde çarpıcı maddeler yer alıyor.

influencer kılavuzu, sosyal medya, sosyal medya reklamları
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Ticaret Bakanlığı tarafından influencerlara yönelik yeni bir kılavuz ortaya çıkarıldı. Kabul edilen kılavuz kapsamında influencerlar ticari reklam ve haksız ticari uygulamalarda belirli adımları atmak zorunda kalacak. Canlı yayın, video paylaşımları, hikayeler, podcastler ve diğer tüm ücretli iş birliklerinin ne şekilde belirtileceği de kılavuz içerisinde yer alıyor.

Kılavuzun maddelerine göre, sosyal medya fenomenleri tecrübe etmedikleri ve kullanmadıkları bir ürünü deneyimlemiş gibi tavsiye edemeyecek. Eğer ürünler marka tarafından kendilerine hediye edildiyse bu ürünü satın almış gibi davranamayacaklar. Ayrıca markadan ticari fayda sağladığı süre kapsamında takipçilere karşı kendilerini tüketici gibi gösteremeyecekler.

Sağlık Ürünlerine Yönlendirme Yapılamıyor

Yeni yayınlanan kılavuza göre bir mal ya da hizmet ile ilgili sağlık açısından herhangi bir beyanda bulunmak yasaklandı. Verilere dayanmayan, bilimsel araştırma ya da test sonucu içermeyen konularla ilgili yorumlarda bulunulamayacak. Doktorlar, sağlık kuruluşları ve eczaneler tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin tanıtımları da yasak.

Efekt ve Filtreler Belirtilecek

Ürün tanıtımlarında filtre kullanıldığı zaman bu durumunda belirtilmesi gerekiyor. Aynı zamanda sistematik olarak sahte ya da var olmayan kimliklerin toplu olarak oluşturulması da yasak hale getirildi.

Canlı yayınlar, YouTube ve Instagram TV gibi video paylaşım platformlarında gerçekleştirilen reklamlarda tüketicilerin ‘’daha fazla oku’’ ekranına tıklamasına gerek bırakılmadan iş birliğinin yapıldığı ortaya çıkarılacak. İş birlikleri hem yazılı hem sözlü olarak kullanıcılara aktarılacak.

YORUMLAR