Resmi Gazete’de Yayımlandı: Yenilenmiş Cep Telefonu Teslimlerinde %1 KDV Uygulanacak

Yenilenmiş ürün nitelik cep telefonlarının KDV oranı %18’den %1’e indi.

yenilenmiş cep telefonu kdv
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türk Standartları Enstitüsü, 2021 yılının başlarında cep telefonlarının ekonomiye kazandırılması için “İş Yerleri – Cep Telefonu (ikinci el) Yenileme Merkezleri İçin Kurallar” standardını yayımlamıştı. Haziran ayına gelindiğinde ikinci el teknolojik ürünlerin yeniden ekonomiye kazandırılması için “yenileme merkezi” yetkilerinin verildiği açıklanmıştı. 

“Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı”, bugün Resmi Gazete‘de yayımlandı. Yeni dönemde en az 1 yıl öncesine ilişkin data, ses veya kısa mesaj kullanım trafiği bulunan ikinci el cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırmak şartıyla yenileme merkezi ve yetkili satıcılar tarafından “yenilenmiş ürün” garantisi verilmesine ve satışındaki %18’lik KDV oranının %1’e düşürülmesi kararı alındı. 

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, yaptığı açıklamada ikinci el telefon ve tabletlerin yenilenerek tekrar satışına yönelik piyasanın Türkiye’de verimli işleyebilmesi için KDV oranının %1’e düşürülmesi gerektiğini belirtmiş ve “ Bu yönde de yakın zamanda olumlu Haberler alacağımızı düşünüyoruz.” demişti. 

Amaç: İkinci El Teknolojik Ürünlerin Ekonomiye Kazandırılması

Ticaret Bakanlığı, yeni düzenlemenin amacının kullanım ömrü henüz tamamlanmamış ikinci el teknolojik ürünlerin ekonomiye yeniden kazandırılması olduğunun altını çiziyor. Bu şekilde hem israfın hem de çevre kirliliğinin azaltılması planlanıyor. Ayrıca ikinci el ürünler ithalet kalemlerinden daha avantajlı hale geleceği için kayıt dışılık engellenecek. Böylece tüketicileriin güvenli ve garantili bir şekilde ikinci el alışveriş yapması sağlanacak.

YORUMLAR