Yenir Uygulaması: Gıda İsrafına Karşı Kurulan Girişim

Yerli yemek uygulaması Yenir, gıda israfının önüne geçmek için geliştirildi. Bu uygulama ile birlikte çabuk tüketilmesi gereken ürünler normalden çok daha uygun fiyata satılacak.

yenir gıda israfı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Servet Akdoğan ve Dolunay Kaplan tarafından 2020 yılında kurulan Yenir, 2021 Ocak’ında hizmet vermeye başladı. Android ve iOS telefonlardan ücretsiz indirilebilen uygulama ile kullanıcılar, çevrelerindeki taze yemeklere çok daha uygun fiyatla ulaşabiliyor. Böylece fazla üretilen ürünler çöpe gitmediği için işletmeler de ek gelir sağlıyor.

Dünya gittikçe kalabalıklaşsa ve imkanlar artsa da maalesef bu düzen yerine karmaşaya yol açıyor. Gıda sektöründe de bu anlamda hem paranın hem de emeğin bir kısmının çöpe atıldığını görüyoruz. Yenir girişiminin çıkış noktası, gıda israfının olmadığı bir dünyanın hayali. 

Kullanımı diğer yemek uygulamalarına çok benzer. Giriş yapıp adresinizi oluşturduktan sonra satıcının belirttiği saatte işyerine giderek ürünlerinizi teslim alabiliyorsunuz. İşletmeler ayrıca israfa engel olan kullanıcıların menülerindeki diğer ürünlerden de ekstra indirimli şekilde faydalanmasını sağlıyor. 

Şimdilik 110 işletme ile ortaklık kuran uygulama, 3 binden fazla kullanıcıya ulaştı. Açılmasının üzerinden çok az bir zaman geçmiş olmasına rağmen 200 porsiyondan fazla yemeğin israf olmasının önüne geçti. Bu tür uygulamalar ülkemizde yeni yeni üretiliyor olsa da Avrupa’da  ve Amerika’da Too Good To Go, Savery, Karma gibi benzeri başarılı girişim örnekleri olduğunu biliyoruz. 

Kısa sürede iyi bir başlangıç yapan Yenir, şimdilik İstanbul’la sınırlı olsa da zamanla Türkiye’nin tüm şehirlerinde faaliyete geçip gıda israfını azaltmayı ve bundan ekonomik gelir elde etmeyi planlıyor. Kendisi, platformda satış yapan işletmelerden aldığı komisyon ile kâr elde ediyor.

YORUMLAR