Yolcu360, 6 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Araç kiralama sektöründe faaliyet gösteren Yolcu360, A serisi yatırım turunda Eksim Holding’den gelen 6 milyon dolarlık yatırımla faaliyetlerini artırmak için önemli bir kazanç elde etti.

yolcu360 araba kiralama yatırım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2015 yılında kurulan Yolcu360, araç kiralama sektöründe ülkemiz bazında sayılı öncülerden. Şirketin kendi duyurusuna göre son A serisi yatırım turundan 6 milyar dolarla geri dönüldü. Eksim Holding’den gelen yatırım, 30 milyon dolar değerleme ile birlikte gerçekleşti. Böylece %20’lik hissesini Eksim’e satmış oldu. Eksim Holding, geçtiğimiz günlerde Aslı Börek’i de satın almıştı.

Şirketin CEO’su Umut Yıldırım, yeni yatırımın ardından şu şekilde konuştu: 

“Yolcu360 tamamen ihtiyaçlardan yola çıkarak hayata geçirilmiş bir sistem. Şu anda Türkiye’de ehliyeti olan her 10 kişiden altısının aracı yok, bize göre almasına da gerek yok. Artık Yolcu360 var. Birkaç tıkla bir dakikanın altında istenilen aracın, istenilen lokasyonda ve istenilen zamanda kiralanabilmesini sağlıyoruz. Türkiye’de 2 binden fazla lokasyonda 100 bin araçlık ekosistemimiz ile hizmet veriyoruz.”

Eksim Holding Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Uğur Mutluhan Oruncak, teknoloji ve yenilikçi fikirler peşindeki şirketleri desteklemek gibi bir stratejileri olduğunu belirtti. Yolcu360’ın bu bağlamda hem fikirlerinden hem de çalışma kültüründen etkilendiklerinin altını çizdi: “Son derece iş odaklı ve adanmış bir ekip kültürü gördük. Bu kültürü oluşturmuş bir ekibi finansal olarak desteklemek bize çok uygun geldi. Yolcu360’ın araç kiralama sektöründe Türkiye ve dünyada lider olma hedefine destek vermek istiyoruz.”

Kurulduktan 2 yıl sonra 6 milyon lira olan gelirlerini 2020’de 100 milyon liraya taşıyan şirket, 2022 yılını kapatırken 500 milyon TL’yi aşmayı hedefliyor. Yatırımlarla strateji ve gelirlerini artıran Yolcu360, Türkiye’nin yeni unicorn şirketlerinden olmak istiyor.

YORUMLAR