YouTube, Videolardaki ‘Beğenmeme’ Sayılarını Gizlemek için Test Başlattı

YouTube klasik etkileşim metodu “beğenme” ve “beğenmeme” tuşlarından birini kaldırmaya hazırlanıyor. Bazı kullanıcılar üzerinde test edilmeye başlandı.

youtube beğenmeme tuşu için test
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dijital dünyanın yükselmesinde önemli pay ve sonuçta kazanç sahibi platform YouTube tarafında yeni bir haber var. Bildiğiniz üzere YouTube yıllardır kanalların paylaştığı videoların altında “beğenme” “beğenmeme” işaretlerini yerleştirir. Böylece izleyicilerin içeriği derecelendirmesi sağlanır. Hatta kimi videolar aldıkları “beğenmeme” sayılarıyla haber başlıklarında kendilerine yer açar. Google’ın alt şirketi olan Youtube, yükselen dijital zorbalığın önüne geçmek için aşağıyı gösteren başparmak tuşunun altındaki sayılar üzerine çalışıyor. Ekip, yaptığı duyuruda “küçük” bir deneme başlattıklarını söyledi.

yeni tasarımda beğenmeme sayısı yok

Kendi Twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımda bu adımın platformdaki refahı bozmak için girişilen “beğenmeme” örgütlenmeleri dolayısıyla içerik oluşturucularının gönderdiği bildirimle cevap olduğunu söylediler. Nitekim başlı başına sitenin kendisi iki yıl kadar önce geniş “beğenmeme” kampanyalarından birinin hedefi olmuştu. Gelişmede devam kararı alınırsa içerik oluşturucuları YouTube Studio kontrol panelinden beğenme ve beğenmeme sayılarını görmeye devam edecek. 

Bu yenilikle birlikte içerik oluşturucularının da çekinceleri azalacaktır. Dolayısıyla paylaşım sayılarında bir artış yaşanabilir. Kanallar arasındaki rekabet de daha düzeyli hale gelebilir. Sosyal medya platformları son yıllarda içlerinde barındırdıkları nefret söylemleri ile baş etmek için yeni adımlar atıyorlar. Neredeyse hiçbiri girişimlerine başladıkları kaygılarla devam etmiyorlar. Örneğin Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey; yaptığı bir açıklamada, şu anki aklı olsaydı “takipçi” ve “favori” kısmını bugün olduğu kadar vurgulamayacağını söylemişti. 

Yine de YouTube’un durumu açıkladığı paylaşımının altına birçok olumsuz yorum da geldi. 

Yeni tasarımlar üzerinde çalışan ekip farklı ve alışılması gereken görünümlerini yakında yayınlayacaktır.

YORUMLAR