YouTube CEO’su, İçerik Oluşturucular İçin 2021 Önceliklerini Açıkladı

2014'ten beri YouTube'un CEO'su olan Wojcicki, aynı zamanda ilk baharda Brandcast veya yaz aylarında VidCon gibi önemli etkinliklere kadar normalde gizli tutulan YouTube hakkında bazı yeni istatistikleri de paylaştı.

YouTube CEO’su, içerik oluşturucular için 2021 önceliklerini açıkladı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

CEO Susan Wojcicki, dün resmi YouTube blogunda yayınlanan “2021 Önceliklerimiz” isimli içerikte, YouTube içerik oluşturucuları ve izleyiciler için pek çok bilgi ve öngörü paylaştı. Wojcicki, aşağıdakiler dahil bir dizi önemli konuyu ele aldı:

  • İçerik oluşturucu ekonomisini büyütmek.
  • Kurumsal sorumlulukları yerine getirmek.
  • İnsanların yeni beceriler öğrenmesine yardımcı olmak.
  • YouTube’un geleceğini inşa etmek.
  • Yasal düzenlemeleri ele almak.

2020’nin 1. çeyreğinde, YouTube izleme süresinin dünya çapında %25 arttığını ve YouTube’un şimdiye kadarki en büyük oyun yılı olduğunu paylaştı. İzleyiciler, yalnızca geçen yıl 100 milyar saatin üzerinde oyun içeriği tükettiler.

Wojcicki ayrıca, yılın ilk yarısında toplam günlük canlı yayınların %45 arttığını ve 2020’de ilk kez yarım milyondan fazla kanalın canlı yayın yaptığını açıkladı.

Oturma odalarında performans sergileyen sanatçılardan, hizmetlerini çevrimiçi hale getiren kiliselere kadar, bu “ilk kez yayın yapan yayıncılar platformda 10 milyondan fazla akış oluşturdu” dedi.

YouTube, İçerik Üretici Ekonomisini Nasıl Büyütüyor?

Wojcicki yaptığı açıklamada, 2020’de YouTube İş Ortağı Programı’na (YPP) katılan yeni kanalların sayısının bir önceki yıla göre iki kattan fazla arttığını açıkladı.

“YouTube’un yaratıcı ekosisteminin 2019’da ABD GSYİH’sına yaklaşık 16 milyar dolar katkıda bulunduğunu ve 345.000 tam zamanlı işi desteklediğini” belirten Oxford Economics raporundan alıntı yaptı.

Wojcicki, son üç yılda YouTube’un içerik oluşturuculara 300 milyar dolardan fazla ödeme yaptığını açıkladı.

2021'de Youtube'un odaklandığı temel alanlar

2021’de YouTube’un Odaklandığı Temel Alanlar

YouTube’un CEO’su, platformun önümüzdeki yıl içerik oluşturucuları ve sanatçıları destekleyeceği üç temel alanı özetledi:

1. Politika Şeffaflığı

YouTube’un topluluk üyelerini tacizden koruyan politikaları olmasına rağmen Wojcicki, içerik oluşturucuların değişen kurallara ayak uydurmasının zor olduğunu fark ettiğini belirtiyor.

Bu yüzden önümüzdeki yıl içerik oluşturucu ekosistemini daha büyük bir şeffaflıkla geniş ölçekte desteklemeye çalışacaklar.

2. Ek Gelir Kaynakları

Müzik ve Premium abonelikleri arttı. 2020’nin 3. çeyreği itibarıyla YouTube 30 milyondan fazla ödeme yapan üyeye sahip oldu. İçerik oluşturucular ve sanatçılar için içerikten para kazanmanın yeni yollarını bulmaya devam etmek bir önceliktir.

3. Tüm İçerik Oluşturucuların Başarını Destekleme

Wojcicki, YouTube’un çeşitli topluluklardan ve özellikle de siyahi YouTuber’lardan, platformdan keyif almalarını etkileyen konular hakkında endişelerini duyduğunu belirtiyor.

YouTube, 2021’de ABD’deki içerik oluşturuculardan sistemlerindeki boşlukları belirlemeye yardımcı olmak için gönüllü olarak ırk, etkin köken ve cinsel yönelim gibi demografik bilgiler sağlamalarını istemeye başlayacak.

YouTube Kurumsal Sorumlulukları Nasıl Yerine Getiriyor?

Wojcicki, içerik oluşturucuların yanı sıra YouTube’un 400 milyardan fazla COVID-19 bilgi paneli gösterimi sunduğunu söyledi.

YouTube, COVID-19 politikalarını güncellemeye devam ediyor. Şubat 2020’den bu yana 500.000’den fazla uyumlu olmayan videoyu platformundan kaldırdı.

2020 yılının Ekim ayı itibarıyla, YouTube’un tıbbi yanlış bilgilendirme politikası CDC ve WHO gibi sağlık otoritelerinin tavsiyeleriyle çelişen içeriğin, yanlış aşı bilgilerinin kaldırılmasına izin vermektedir.

Wojcicki ayrıca siyahi insanların deneyimleriyle ilgili önemli hikayeleri paylaşmaya adanmış #YouTubeBlack Voices Fund hakkında bir şeyler paylaştı. Şu anda YouTube’un “Black Voices Class of 2021” sınıfında 132 içerik oluşturucu ve sanatçı bulunmaktadır.

YouTube İnsanların Yeni Beceriler Öğrenmesine Nasıl Yardımcı Oluyor?

Wojcicki’nin aktardığı yakın tarihli bir IPSOS araştırmasına göre YouTube kullanıcılarının %77’si platformu 2020’de yeni bir beceri öğrenmek için kullandıklarını söylüyor. Ayrıca, başlığında “beginner” kelimesinin geçtiği videoların Mart ortasından bu yana milyardan fazla görüntülendiğinden bahsetti.

Beş çocuk annesi Wojcicki, YouTube platformunda saç kesmeyi, buzdolabı tamir etmeyi, bitcoin araştırmayı ve daha fazlasını nasıl öğrendiği konusunda bir anekdot paylaşmayı ihmal etmedi.

Ayrıca, topluluğun karantina zorluklarının üstesinden gelmesine yardımcı olmanın yollarını bulan içerik oluşturucuları da vurguladı.

Örneğin, Crash Course ve Arizona State University (ASU), kompozisyon ve cebir yazma gibi kritik akademik konulara odaklanan ve bunları takip etmesi kolay formatlara ayıran Study Hall adlı bir içerik serisi oluşturdu.

Ayrıca Eddie Woo, öğretmenlerin YouTube’a nasıl başlayacaklarını öğrenmelerine yardımcı olacak videolar geliştirdi. Bir YouTube kanalı için Silikon Vadisi işini takas eden bir Yazılım Mühendisi olan Mayuko, teknoloji ve kariyer tavsiyeleri konusunda insanlara yardımcı oldu.

Youtube'un geleceği

YouTube’un Geleceğini İnşa Etmek

YouTube’un CEO’su, içerik oluşturucuların yakın gelecekte yeni yeteneklere sahip olmak isteyecekleri birkaç alanı da özetledi.

1. Mobil Oluşturma

YouTube artık YouTube Shorts beta testini gerçekleştiriyor. Bugüne kadar yeni Shorts oynatıcısındaki videolar günlük 3.5 milyar görüntüleme aldılar.

2. Ticaret

Wojcicki, tüketicilerin %70’inin markayı YouTube’da gördükten sonra yakın zamanda bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğini belirten bir Talk Shoppe anketine atıfta bulundu.

Alışverişin YouTube deneyimine entegre olduğunu görmekten heyecan duyduğunu söyledi ve YouTube’un şu anda güzellik ve elektronik içerik oluşturucularıyla yeni bir beta programı test ettiğini açıkladı.

3. Oturma Odası

Wojcicki, TV’nin 2020’de YouTube izleyicileri arasında en hızlı büyüyen ekran olduğunu söyledi. YouTube’un Living Room uygulamasının görünümünü ve performansını iyileştirmeye odaklanmasının nedeni budur.

Yasal Düzenlemeler

Son olarak, Wojcicki, “2021’de önemli bir odak noktası olacak başka bir alan vardır: yasal düzenlemeler. Şiddet içeren aşırılığın önlenmesini ve platformumuzda koordineli etki operasyonları gibi kritik konularda devletlerle iş ortaklığımızdan faydalandık. Geçen yıl, pandemi sırasında insanlara doğru bilgi sağlamak için birlikte çalıştığımız için bu ortaklıklar inanılmaz derecede yardımcı oldu.” dedi.

Ayrıca YouTube CEO’su “Avrupa Birliği kısa süre önce, çevrimiçi konuşma için büyük etkileri olabilecek Dijital Hizmetler Yasasını (DSA) tanıttı. Bu durum ilerledikçe sizi bilgilendireceğiz ve ayrıca Birleşik Krallık gibi hükümetlerle de zararlı içerikler üzerinde yasal düzenlemeler yapmak istedikleri için birlikte çalışıyoruz.” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR