YouTube, Ebeveynlerin Çocuklarının İzleme Etkinliklerini Görmesine İzin Verecek

YouTube, ebeveynlerin kendi kontrolü altındaki Google hesapları aracılığıyla çocuklarının hesabına erişebilmelerini ve kısıtlamalarını mümkün kılacak bir beta sürümün kullanıma sunulacağını söyledi.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google’ın alt şirketlerinden YouTube, video platformuna ebeveynler için denetimli mod getirmeye hazırlanıyor. Bu yenilik, YouTube Çocuk ayarları ile ana sitesi arasında köprü görevi görecek. Ürün Yönetim Direktörü James Beser;  ebeveynler, gençler ve çocukların farklı ihtiyaçları olduğu yönündeki yorumlara dayanarak böyle bir gelişime odaklandıklarını ve bu girişimin ebeveynler için  “yeni bir seçim” olduğunu söyledi. Bu konu YouTube’un gündeminde neredeyse hiç düşmedi. Her zaman çocuk gelişimini kötü etkileyen videolar sebebiyle suçlandı. Savunma olarak diğer sosyal medya platformları gibi 13 yaş ve üzeri izleyiciler için tasarlanması sunuldu. Bunun için 2015 yılında 13 yaş altındaki çocuklar için korumalı mod olan YouTube Çocuk’u yaratmıştı. YouTube Çocuk bugün, 80 ülkede haftada 35 milyondan fazla izleyiciyi çekiyor. Yine de 2019 yılında, YouTube üzerine yayınlanan raporlar YouTube Çocuk’ta algoritmik olarak şiddet gibi uygunsuz içeriklerin görülmeye devam ettiğini göstermişti. Şirket bu tartışmanın ardından kontrollerini reklamcıları da kısıtlayacak şekilde güçlendirdiğini duyurdu.

Kısıtlamalara imkan verecek bu yenilik ile birlikte YouTube, uygulama içi satın alma, reklam ve yorum özelliklerini de devre dışı bırakacak. Düzenlemelerle birlikte “keşfedin” seçeneğiyle 9 yaş ve üzeri çocuklara uygun çeşitli videoların akışta görünmesine izin verecek. Vlog’lar, eğitici videolar, müzik klipleri ve oyunlar bu seçeneğin içinde bulunacak. Daha fazlasını keşfedin, kısmında 13 yaş ve üstü çocuklar için içerik akışını belirleyebileceksiniz. Bu mod ile daha geniş video sınırları belirleyip canlı yayın erişimlerine izin tanıyabileceksiniz.

YouTube’un çoğu modunda ise 18 yaş altındaki çocuklar için uygun olmayan yaş kısıtlamaları dışında neredeyse tüm videolara izin verilecek.

James Beser, bu yapının oluşumu sürecinde çocuk güvenliği, çocuk gelişimi ve dijital okuryazarlıkla ilgili alanlarda ebeveynler ve uzmanlarla 1 yıl çalıştıklarını söyledi.

YORUMLAR