ABD’deki İzleyicilerden Kaynaklanan YouTube Gelirleri için Yeni “Vergi” Düzenlemesi

YouTube, ABD dışındaki YouTube kanallarının pek de hoşuna gitmeyecek yeni ABD vergi düzenlemesini açıkladı.

youtube ABD kaynaklı gelirler vergi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Son zamanlarda içerik üreticilerinin kullanımını ve para kazanma yollarını artıracak yenilikleri art arda sunan YouTube’dan ABD dışındaki içerik üreticilerine kötü haber geldi. Ünlü dijital platform, ABD dışındaki içerik üreticilerinin de ABD vergisine tabii olacağını açıkladı. Ülkemiz ve diğer tüm devletlerde üretilen videolar, ABD’deki kullanıcılar tarafından izleniyor ise buradan elde edilen gelirler üzerinden vergi kesilecek. Türkiye’deki içerik üreticileri henüz devletin getirdiği verginin detaylarına bakmak ile uğraşırken bu yeni vergiyi pek de anlayışlı karşılamaları beklenmiyor. 

YouTube, konunun daha iyi anlaşılması için bir video da yayınladı. Bu yeni değişiklik, Haziran 2021’den itibaren yürürlüğe gireccek. Artık, ABD’deki kullanıcılar sayesinde elde edilen reklam, Super Chat, “Katıl” gibi tüm gelirler için ABD’ye vergi ödenecek. Söz konusu değişiklikler, YouTube İş Ortağı Programı’nda yer alan herkes için geçerli olacak. Bu program bildiğiniz gibi, platform üzerinden para kazanmak için içerik üreticilerinin katılması zorunlu olan bir anlaşma. Yakın zamanda güncel vergi bilgilerinizi girmeniz için de ayrıca bir Google AdSense isteği gönderilecek. Sistem haziran ayında yürürlüğe gireceği için en geç 31 Mayıs’a kadar vergi bilgilerinin güncellenmesi gerekiyor. Güncelleme yapmayan hesapların toplam kazançlarından %24’e varan kesintiler yapılabileceği söyleniyor. 

Tüm bu ABD vergisi zorunluluğu, buranın YouTube’un en çok içerik üreticisi ve izleyicisine sahip olduğu konumların başında gelmesi. Diğer ülkelerdeki kimi içerik üreticileri de daha fazla izlenme elde etmek için İngilizce veya İngilizce altyazılı videolar yayınlıyorlar. Türkiye’de de böyle içerikleri sebebiyle ABD’li kullanıcı kitlesi sahibi hesaplar da vergiye bağlanacak.

Bu vergilere kadar YouTube içerik üreticileri ile nasıl bir gelir paylaşımı yapıyordu? Şöyle ki reklam gösterilerinin %45’ini, “Katıl” aboneliklerininse %30’unu kendisine ayırıyordu. Şimdi, bir başka alanda da içerik üreticilerinin gelirlerine ortak olmuş oldu.

Ünlü platformun, kısa süre önce içerik üreticilerine gönderdiği mail şu şekilde:

Haziran 2021’den itibaren Google, ABD’deki izleyicilerden elde ettiğiniz kazançlardan ABD vergileri için kesinti yapmaya başlayabilir. Lütfen ABD vergi bilgilerinizi AdSense üzerinden en kısa sürede gönderin. Vergi bilgilerinizi 31 Mayıs 2021’e kadar sağlamamanız durumunda Google’ın, dünya genelindeki toplam kazancınızdan %24’e kadar kesinti yapması gerekebilir. ABD’de ikamet eden bir içerik üreticiyseniz vergi bilgilerinizi daha önce göndermiş olabilirsiniz. Emin olmak için AdSense hesabınızdaki vergi bilgilerini kontrol edin.” Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez.

YORUMLAR