YouTube İzlenme Süresini Artırma Yolları

Dijital içerik üretimi artık yeni gelir kapılarından biri. Peki YouTube algoritmasını anlamadan izlenme sürelerinizi artırmanız mümkün mü? Bu yazımızda izlenme sürenizi artırma taktiklerini sıralıyoruz.

youtube izlenme algoritma
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

YouTube’da bir kanalınız var ve abone sayınızı artırmak mı istiyorsunuz? Videolarınızı ne kadar çok kişi izlerse, arama ve önerilerde çıkma ihtimaliniz o kadar artar. YouTube bu durumu şöyle açıklıyor: “Artık video önerdiğimizde, izleyicinin YouTube’da video izlemek için harcayacağı zamanı artıranlara odaklanıyoruz, yalnızca sonraki görüntülemede değil, aynı zamanda ondan sonraki görüntülemelerde de.” Bu da demek oluyor ki yalnızca sizi görüntüleyenleri değil aynı zamanda rastladıktan sonra kanalınızı izlemeye devam edecek insanları da çekmeniz gerek.

İzlenme Süresini Artıracak 9 Adım

1. Motive Edici Giriş

Videolarınıza gelen izleyicilerin dikkatini ilk saniyelerde çekmeniz gerekiyor. Enerjik, kendinize has girişler hazırlarsanız izleyicilerinizi içeriğinize bağlarsınız. Bu ilk adımı Google’ın kendisi de çok önemsiyor ki YouTube Google’ın alt kuruluşu. Sinema filmlerine veya televizyon dizilerinin izlenebilirliğine karar verdiğiniz süreyi hatırlayın. YouTube’da milyonlarca rakip içerik vardır ve bu da ilgi çekme sınırınızı TV veya sinemaya göre iyice kısaltır. Google’ın YouTube girişi için verdiği diğer tavsiyeler şunlar: 

  • Video fotoğrafı ilgi çekici olmalı. Bunu görsel veya kişilerle sağlayabilirsiniz. Seçtiğiniz görseldeki başlık ve alt metin ile içeriğinizin uyuştuğundan emin olmanız gerek. 
  • İzleyicinin bütününe değil tek bir izleyiciye hitaben konuşun.
  • Merak uyandıracak soru sorun. 
  • Bu videoda onu neler beklediğini izleyiciye söyleyin. 

2. Videonuzu Kendi İçinde Bölüp Planlayın

Videolarınızın içeriğini planlarsanız hem çekimi daha kolay olur hem de izleyicilerin takip etmesi kolaylaşır. Bu bölümlemeyi her videoda ayrı planlayabilir veya tek bir planı diğer videolarınızda da uygulayabilirsiniz. İlk maddemizde söylediğimiz ilgi çekici başlangıcı enerjiyi düşürmeden devam ettirmelisiniz. 

Videonuzun açıklama kısmına, konu başlıklarından ve sürelerden oluşan zaman çizelgenizi yazabilirsiniz. 

3. Sabit Görüntüden Uzak Durun

İzleyicilerin seyre devam etmesi için dikkate almanız gereken bir diğer önemli konu, monoton akış ve görüntüden kurtulmak. Mutlaka dinamik bir video olmalı ki izleyen kişinin motivasyonu yüksek tutulsun. Bunu grafikler, ekstra görseller ve videolar ekleyerek yapabilirsiniz. Benzer görüntüler ve anlatılar tekrarladığında insanlar sıkılır ve hemen çıkma oranı yükselir. 

4. Anahtar Kelimeler

YouTube’un kendi SEO teknikleri vardır ve anahtar kelime çalışmasını dijital platform üzerinde yürütmek faydalı olacaktır. İçerik fikirleri geliştirirken, özellikle dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan YouTube için basit anahtar kelime araştırması yaptığınızdan emin olun. Bunun için keywordtool.io sitesinden ücretsiz bir şekilde Google ve YouTube anahtar kelime aramaları yapabilirsiniz. Varsayılan seçeneği YouTube olarak değiştirip kelime arattığınız takdirde benzeri konuları da görebilirsiniz. Aynı işlemi daha basit bir şekilde YouTube arama kısmının otomatik tamamlama önerilerini kullanarak da yapabilirsiniz. 

5. Hikaye Anlatın

Hikaye anlatımı, olay örgüsünü takip etmeyi seven izleyici kitlesi için çok işe yarar. Bazı insanlar sadece arkada ses olması için dahi YouTube videosu izliyorlar. Bazı içerikleriniz onların da ilgisini çekebilmeli. Takibi zor hikayelerden bahsetmiyoruz. Günlük olayları dahi ilginç ve etkileyici bir şekilde anlatabilirsiniz. Eğlenceli eğitim videoları bu temele dayanıyor. 

6. İş Birliği

Videolarınızın izlenme süresini artırmak YouTube algoritmasını memnun etmek için kitlenizin ilgisini çeken diğer kanallarla ortak içerikler hazırlamalısınız. Dijitalde bu alanda girişimlerde bulunmaktan çekinmeyin. Ortak videoları izlemek izlenme sürenizi artıracağı gibi yeni abonelerin de size sempati duymasını sağlar. 

7. Video Sürelerinizi Uzatın

YouTube parametrelerine göre daha kısa bir videonun uzun olanlardan daha çok izlenmesi için toplam izleyici sayısının nispeten büyük olması gerekir. Platform, daha uzun videoları hedef kitleniz için daha görülebilir hale getirir. Siz de bir konuyla ilgili YouTube araması yaptığınızda süresi uzun olan videoların diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini görebilirsiniz. 

8. Seri Başlatın

Seri videolar, kesinlikle izlenme sürenizi artırmanızı sağlayacaktır. İlgili videoları birbirine bağlayarak izlemeye devam etmesini sağlama olasılığınız artar. Dizinizin veya oynatma listelerinizin temeli olarak en çok görüntülenen videoyu seçin. Ardından, seriye eklemek için bir dizi fikir bulun. 

9. YouTube Stüdyo’da Vakit Geçirin

YouTube Stüdyo’da vakit geçirerek kanalınızın analizlerine bakmanız algoritmayı anlamanız için yardımcı olacaktır. Böylece kendi içeriklerinizi ve hedef kitlenizi de daha iyi tanıyabilirsiniz. YouTube analizleri size videodan ayrılma saatlerini de gösterir. Küçük çaplı bir içerik reytingi diyebiliriz buna. Bu bilgileri, bu videoları revize etmek ve gelecekteki videoları iyileştirmek için kullanabilirsiniz.

E YANİ?
YouTube algoritmasını çözmek ve izlenme sürelerinizi artırmak günün sonunda etkileşim ve abone sayınızı etkiler. Bunun yanında daha çok YouTube tüketicisine önerilmenizi de sağlar. Bu artık sistemin tam anlamıyla bir üyesi olduğunuzu ve arama sonnuçlarında görüneceğizi ifade eder. Bahsettiğimiz adımlarla bir düzen oturtur ve üzerine çalışırsanız sağlıklı bir artış görmeye başlayabilirsiniz.
YORUMLAR