YouTube Kids Artık Türkiye’de

YouTube, ebeveynler ve çocukları için tasarlanan bir sürüm olan YouTube Kids’in Türkiye’de kullanıma sunulduğunu duyurdu.

ebeveyn kontrolü
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Youtube Kids, çocukların ihtiyaçlarına göre tasarlan özel bir sürümdür ve  aslında uzun yıllardır -2015’ten beri- Avrupa’da ve Amerika’da hizmete sunuluyor.  YouTube içeriklerinin çocuklara uygun olmaması sebebiyle sürekli şikayet alan şirket çocuklar için özelleştirilen bu uygulamayı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bu hafta Türkiye’de açtı.

Uygulama Google Play ve App Store‘dan ücretsiz olarak indirilebilir. Uygulama mağazasındaki açıklamada, “ Çocuklara özel bir ortam sunmak amacıyla tasarlanan YouTube Kids, çocuğunuzun yaratıcılık ve oyun oynama becerilerini geliştirmeye yönelik çeşitli konularda videolardan oluşan bir deneyim sunar. Ebeveynler ile bakıcıların da bu süreçte çocuklara rehberlik etmesini kolaylaştırır.” yazılı. 

Çocukların tablet ve telefonlardan kopamaması ailelerin en büyük sorunlarından biriydi. Pandemi ile birlikte dışarı çıkma süreleri olabilecek en düşük seviyelere inince durum daha vahim bir hal aldı. YouTube Kids, bu bağlamda iyi bir alternatif gibi duruyor. En azından çocukların uçsuz bucaksız YouTube havuzunda yetişkinlerle aynı videolara ulaşabilmesinin önüne geçilecek. 12 yaşa dek tüm çocuklar YouTube Kids ile güvenli vakit geçirebilecek. Profili, çocuğunuzun yaş aralığına göre kuracağınız gibi ebeveyn kontrolü ile zamanlama, filtreleme gibi önceliklerle çocukların neler izleyebileceğini seçebiliyorsunuz. 

Uygulamada “Şovlar”, “Müzik”, “Öğrenim” ve “Keşfet” başlıklı 4 ayrı sekme bulunuyor. Yabancı içeriklerin yanında TRT Çocuk gibi yerli kanallara da erişim sağlanabiliyor. YouTube Kids şu anda 106 ülkede ve 40 dilde kullanılıyor.

YORUMLAR