YouTube, “Klipler” Özelliğinin Testine Başladı

YouTube, diğer içerik oluşturucuların canlı yayınlarından klipler oluşturma olanağı sunmaya hazırlanıyor.

youtube klipler özelliği
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

YouTube, içerik oluşturucuların canlı yayınlarından kısa ve paylaşılabilir videolar oluşturulmasına olanak tanıyan Klipler adlı yeni bir özelliği test etmeye başladı.

Clipping yani kırpma özelliği artık canlı yayınlar için standart bir özellik haline geldi. Nihayetinde YouTube bu özelliği benimsemeye karar verdi. Klipler, Twitch platformundaki popülaritesi göz önünde bulundurulduğunda YouTube’a gelen en önemli özellik olarak görülebilir.

Klipler, içerik oluşturucuların ve izleyicilerin canlı bir yayından 5-60 saniye uzunluğunda çekim yapmasına ve bunu başka kişilerle paylaşmasına olanak tanır.

İzleyiciler, komik bir an, anlayışlı bir alıntı, utanç verici bir hata, bir video oyununda etkileyici bir hareket vb. olduğunda akışlardan klipler oluşturma eğilimindedirler. Örneğin, 15 saniyelik bir klipi 3 saatlik video yerine paylaşmak çok daha ideal bir adımdır.

Bir klipin kendisiyle ilişkilendirilmiş kendi URL’si vardır. İçerik oluşturucunun kanalına geri bağlanır. Bir izleyici, bir yayını her klibini çekip paylaştığında potansiyel olarak kanalın daha fazla izleyici kazanmasına yardımcı olacaktır.

YouTube bu konuda biraz geç bir adım atsa bile Klipler özelliği ile geç kalmayı telafi etmek istiyor denilebilir. Başlangıç için şimdilik deneysel bir sürümün paylaşıldığını söylemek mümkün.

YouTube’ta Klipler: Test Aşamasında

YouTube, Klipler özelliğini küçük bir içerik oluşturucu grubuyla test etmektedir. Bu özelliğin daha da geliştirilmesine rehberlik etmesi için geri bildirim toplamaktadır.

Klipler, bir içerik oluşturucunun canlı akışı sırasında ve daha sonra yüklenen talebe bağlı videodan oluşturulabilir. Test grubuna dahil olan kanalların birinden içerik görüntülüyorsanız, videonun altında makas gibi görünen bir klip simgesi görmüş olacaksınız.

Klip simgesine dokunduğunuz zaman videonun bir bölümünü başkalarıyla paylaşmak için seçim yapabileceksiniz. Bir başlık eklemek ve “Klibi Paylaş” seçeneğine tıklamak yeterli olacaktır. YouTube paylaşmanız için bir URL oluşturacaktır. Klip, orijinal videoda oynatılacak ve tekrar döngüye girecektir.

Hem içerik oluşturucular hem de oturum açmış izleyiciler Klip oluşturabilirler. Klipler, sosyal kanallarda, e-postayla veya metin yoluyla paylaşılabilirler.

Klipler test süresi boyunca yalnızca belirli kanallardan oluşturulabilecekler. Tüm izleyiciler bu kanallardan klip oluşturma özgürlüğüne sahip olacaklar.

Bir kullanıcı bir klip oluşturduğunda klip, kullanıcının YouTube’ta oluşturduğu tüm klipleri barındıran özel bir sekmede saklanacaktır. YouTube, hangi kanalların test grubunun parçası olduğunu açıklamadığı için özelliği kanal kanal aramanız gerekebilecektir.

YORUMLAR