Kapsamlı Bir Karşılaştırma: YouTube vs Vimeo

2022 yılına gelirken çevrim içi video içeriği platformlarının en popüler iki rakibini inceliyoruz: YouTube vs Vimeo.

youtube vimeo karşılaştırma
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dijital devrim, televizyonu “geleneksel” medyanın içine katalı uzun zaman oluyor. Baby boomer, X, Y ve Z kuşağı artık televizyonun sunduklarını değil kendi seçtiği programları izlemeyi tercih ediyor. Ücretli dijital platformları saymazsak bu arenada iki büyük web sitesinin rekabetini görürüz: YouTube ve Vimeo. 

Medya tüketiminin yanında içerik üreticilerinin de dünyanın dört bir yanındaki insanlara ulaşmaya çalıştığını unutmayalım. Dijital platformlar günümüzün “özgür” medyası olarak anılıyor. Bir girişimci veya içerik oluşturucu olarak video üretiyorsanız burada size kullanıcılarla bağlantı kurmak için gereken en iyi bilgileri bulacaksınız. 

Bu yazımızda, hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için ikisini de gözden geçirdik. Okumayı bitirdiğinizde sizin için en iyi platformun YouTube mu yoksa Vimeo mu olduğuna karar verebileceksiniz. 

YouTube’a Bakalım!

YouTube, her türden milyonlarca ve milyonlarca video içeren görsel-işitsel içeriği paylaşmaya adanmış bir web sitesidir. Videolarınızı ücretsiz olarak yayınlamanıza ve yorumlarla takipçilerinizle etkileşimde bulunmanıza olanak tanır. Bununla birlikte, YouTube’un popülaritesi o kadar fazladır ki platformun çevresinde içerik oluşturucuların geçimini sağlamaya çalıştığı ve reklamverenlerin fırsatlar aradığı kendine ait bir dünya var. 

Vimeo’ya Bakalım!

Vimeo 2004 yılında doğan bir sosyal ağ. Adı, film anlamına gelen “movie”nin anagramından ibarettir. Yani “vimeo” kelimesini oluşturan harflerin hepsi “movie” kelimesinde de bulunur. Aynı zamanda “me” seslerinin olduğu konum itibariyle “video” kelimesini de anımsatan oyuncu bir isimdir. 

Popülerliği istikrarlı bir şekilde artan Vimeo’da da takipçiler tıpkı YouTube’da olduğu gibi herkese açık yorumlar yapabilir.

Youtube ve Vimeo Arasındaki Temel Farklar

1- Topluluklar

Youtube

Kullanıcı sayısı söz konusu olduğunda, YouTube her ay bir milyardan fazla ziyaretle lider konumda. Yorumları kullanarak izleyicilerinizle etkileşime girebilir ve kullanıcılar yeni videolardan ve yorumlardan haberdar olmak için sizi takip edebilir. Hatta gelecek video içeriği için de fikir verebilirler. Platformun kendisi halihazırda geniş bir kitleye sahip olduğu için iyi bir içeriğiniz varsa takibe alınmanız kolaydır. Kontrol edilmesi daha zor olan şey, YouTube özelinde bir dezavantaj olan “genel içerik”tir. Ayrıca çok az müşteri desteği var. 

Bir dezavantaj da işverenlerden gelir: Şirketler dahili olarak YouTube videolarını engelleme eğiliminde. Bu, öğle yemeği molalarında insanların görüşlerini alamayacağınız anlamına gelir.

Vimeo

Daha kaliteli içerik, reklamsız sunulabilir. Video sahipleri, hızlı bir şekilde geçerli izlenmeye sahip olup yararlı bilgilerle katkıda bulunan kişilerden geri bildirim alabilir. Eğer beklenen sonuçların altında kalırsanız ve kendi alan adınızı kullanabiliyorsanız nerede yanlış gittiğinizi görmenizi kolaylaştıran daha ayrıntılı bir analize ulaşabilirsiniz. Google’ın YouTube’a sahip olduğu göz önüne alındığında, aynı gösterimi elde edemezsiniz. Ayrıca takipçi kalitesi daha yüksek olma eğiliminde olduğu için neyin iyi veya kötü gittiğine dair gerçekçi fikirleri onlardan da alabilirsiniz. Takipçilerin kalitesi daha yüksek olduğundan, Vimeo’yu kullandığınızda olumsuz yorumlar veya zorbalık alma olasılığı daha düşüktür ve ücretli aboneliklerle içerik yüklemek için daha fazla alana sahip olursunuz.

2- Abonelik

YouTube

Youtube herkes için ücretsizdir. Çünkü ana odak, reklamlar aracılığıyla gelir elde etmeniz. Ancak YouTube Premium (eski adıyla YouTube Red) olarak bilinen bir abonelik seçeneği de mevcut. Premium, reklamları izlemek zorunda kalmadan istediğiniz kadar video görmenizi ve indirmenizi sağlar. Böylece en sevdiğiniz içerikleri izlemek için internete bağlı olmanıza gerek kalmaz. Ayrıca özel bir YouTube müzik uygulamasına ve orijinal programlama olanaklarına da ulaşırsınız. 

Vimeo

Vimeo’da ihtiyaçlarınıza göre seçebileceğiniz 4 farklı abonelik sistemi mevcut: Artı, profesyonel, ödül ve girişim. Yüksek ödeme, en yüksek destek ve alacak depolama kapasitesi düzeyinde olacak. Ücretsiz üyelikler de mevcut ancak haftada yalnızca 500 MB’a kadar kullanabilirsiniz.

3- Reklam

YouTube

YouTube’u ücretsiz yapan şey, paralarını sadece sayfalara koydukları reklamlardan değil insanların videoya ulaşabilmek için belirli bir saniye izlemek zorunda oldukları içerikten de önce tercih ettikleri videodan alıyor olmalarıdır. Eğer bu marka / ürün / hizmet ile ilgili olan videoyu izleyicilere ulaşmaktırmak isteyen bir satıcı iseniz haberler güzel. Ancak sadece çok sayıda reklam gören izleyici için durum aynı değil.  

Vimeo

Abonelik hizmetinde ve hatta ücretsiz pakette de reklamları görüntülemek zorunda değilsiniz. Bu da videolarınızın tamamının izlenme olasılığının daha yüksek olacağı ve reklamlar nedeniyle terk edilmeyeceği anlamına gelir.

4- Güncelleme Videoları

YouTube

YouTube’a video yüklerseniz, bir videoyu değiştirmenin tek yolu onu kaldırmak, silmek ve yeni bir videoyu yeniden yüklemek olduğundan işlem için herhangi bir marjınız kalmaz. Bu, ne yazık ki, kazandığınız iyi verileri ve istatistikleri kaybetmenize neden olur. Videolarınız için YouTube’u seçerseniz yüklemeden önce tümünü detaylı bir şekilde kontrol ettiğinizden emin olun, çünkü değiştirmenin bir yolu yok.

Vimeo

Arada bir videolarınızda değişiklik yapmanız gerektiğinde daha önce kazandığınız istatistikleri kaybetmeden bunu yapabilirsiniz. Videoyu yükledikten sonra bir hata fark ederseniz veya bir şey eklemeniz – kaldırmanız gerekirse harika bir rahatlık sağlar.

O zaman YouTube mu Vimeo mu?

YouTube veya Vimeo kullanımı arasında nihai kararı vermek söz konusu olduğunda, çekmek istediğiniz kitlenin türüne bakmanız gerekir. Vimeo ile yaratıcıları ve film yapımcılarını cezbetme olasılığınız daha yüksekken YouTube ile daha geniş bir kitleye sahip olacaksınız ve bu da size arama motorlarında daha üst sıralarda yer alma şansı verecek.

Eğer işinizde profesyonel bir imaj ve kalite vermeniz gerekiyorsa, seçiminiz büyük olasılıkla Vimeo’dur. Daha fazla popülerlik, kitle ve daha çok takipçi arıyorsanız, YouTube’u tavsiye ederiz. 

Video yüklemek veya izlemek için kullandığınız YouTube veya Vimeo’ya dair deneyimlerinizi aşağıdaki kutucuğa yorum bırakarak yazabilirsiniz. Siz hangisini tercih ediyorsunuz?

YORUMLAR