YouTube, Belirli Zamanlara Bağlanan Yeni Yorum Özelliğini Test Ediyor

YouTube, SoundCloud’ın uyguladığı tarzda bir yorum özelliği geliştirdi. Şu anda ABD’de ve çok az sayıda kullanıcıya açılan yenilik, test aşamasında.

youtube güncelleme
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Birçoğumuz YouTube videolarının altındaki videoları okumayı severiz. Yorum kısmı kimi zaman güldürücü kimi zaman da içeriğe katkı sağlayan bilgilerin sıralandığı metinler içerir. YouTube’un yeni özelliği, yorum okumayı seven kesimi çok sevindirecek. Çünkü video akarken zaman kısmında o an için girilen yorumu görebileceksiniz.  Ünlü dijital platform için mükemmel bir özellik olan bu yenilik videonun en iyi kısımlarını görebilmenizi sağlayıp içerikten alacağınız keyfi artıracaktır. 

her saniye farklı yorum

Google’ın Android ve iOS’ta test sürecine eklediği bu zamanlanmış yorum sisteminin nasıl işleyeceğine bakalım. Yorum yapanlar, yorumlarını videonun belirli bir bölümüne bağlayarak videoyu tıklayıp anında görüntülemenize olanak tanıyacaklar. Bunların görünürlüğünü videonun filtreler kısmından açıp kapatabileceksiniz. Görünüm itibariyle SoundCloud’dan farklı olarak YouTube Canlı videolarında olduğu gibi bir sohbet bölümünde açılacak. 

Özelliğin yalnızca mobilde mi kalacağına veya web üzerinden de ulaşabileceğimize yönelik bir duyuru yok. YouTube’un yaptığı açıklama şu şekilde: Şu anda yorumları bir videoda tam olarak izlediğiniz ana kadar zamanlanmış olarak görüntülemenize olanak tanıyan yeni bir özelliği test ediyoruz. Bu deney bazı videolarda ve küçük bir grup insanın kullanımına sunulmuştur. Geniş ölçüde geri bildirime dayalı olarak daha fazla kişiye sunmayı düşüneceğiz.” 

YouTube’un bu adımı videolardaki etkileşimi artırıp daha interaktif bir görünüş yakalamasını sağlayabilir. Bu belli zamana bağlı yorumların nasıl sonuçlanacağını merak ediyoruz.

YORUMLAR