YouTube’dan Blog Yazısı Fikirleri Nasıl Elde Edilir?

Yeni blog yazısı fikri oluştururken YouTube bir altın madenidir. Sadece onu nerede ve nasıl kullanacağını bilmen gerekiyor!

YouTube’dan blog yazısı fikirleri nasıl elde edilir
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Şirketler üzerinden elde edilen verilere göre şirketlerin üçte ikisi ilgi çekici içerik üretmeyi zor bulmakta. Eğer onlardan biri olduğunuza inanıyorsanız, yaşadığınız sorununuz fikir oluşturma aşamasından kaynaklanma ihtimali oldukça yüksek demektir.

Düzenli olarak blog okuyucusu olmanız durumunda çoğu blog yazarının çok fazla içerik yazdığını bilirsiniz. Bunu uzun zamandır yaparlar. Ancak en iyi blog yazarları bile yeri geldiğinde yeni blog yazısı fikirleri bulmakta zorlanırlar.

YouTube’u ilham almak için kullanmalı mısınız?

Blog yazısı fikirleri bulmak için bir video sitesini kullanmak mantıksız gibi görünebilir. Sadece diğer bloglara bakmak yeterli olmaz mıydı? Elbette bu süper etkili bir taktik olabilir ama rakiplerinizin bloglarını okuyarak her şeyi öğrenmeniz mümkün değildir.

İçerikten ilham almak için aynı eski kaynaklara güvenmeye devam etmeniz durumunda kaçınılmaz olarak aynı tür içeriği tekrar tekrar üretmeye devam edersiniz. Sınırları zorlamak istiyorsanız içerik avı ağınızı genişletmelisiniz. YouTube bu konuda size yardımcı olacaktır.

youtube dan ilham almak

Farklı olmak daha kolay

Blog gönderi fikirleriniz için ilham almak adına diğer blogları kullandığınızda her zaman daha iyisini yapmak için çaba gösterirsiniz. Bazen şanslı olursunuz. Son derece ilgi çekici bir başlık karşınıza çıkar. Üstelik konu yüzeysel ele alındıysa tam size göre demektir.

Diğer pek çok zamanlarda ise orijinali geliştirmenin bariz bir yolu yoktur. Rakibinize ait olan başlığı yeniden yazma yoluna gittiğiniz zaman gerçek anlamda değer katmayan bir sürü ekstra bilgi sunmuş olursunuz. Bu durumda rakibinizden daha kötü bir yazı yazmış olursunuz.

Diğer taraftan YouTube’u yeni fikirler bulmak için kullandığınız zaman bu çok daha az sorun olur. Neden? Çünkü pek çok videoda düzgün bir yazılı versiyon olmayacaktır. Videonun bir metni olabilir. Ancak okunabilirlik göz önünde bulundurularak oluşturulmuş hiçbir şey de olmayabilir.

İlham alacak çok içerik var

YouTube’a her dakikada 500 saatlik içerik yüklenir. Bu sayı her geçen süre boyunca artış göstermektedir. Bunu bağlamsal olarak ele almak gerektiğinde filmlerle karşılaştırma yapılabilir. Yılda 20 film çıkıyorsa YouTuber’lar 16-20 saniye içerisinde 20 film kadar içerik üretmektedirler.

Mevcut bu kadar zengin içerikle, süper niş işletmelerin bile onlara ilham verecek alakalı bir şeyler bulması oldukça garantidir. Ve onu bulmak için birden fazla platformda gezinmenize dahi gerek yoktur. YouTube sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Video ve blog etkileşimleri oldukça farklı

Bu oldukça ince bir noktadır ama oldukça ilginçtir. Mükemmel bir blog yazısı fikrine benzeyen bir YouTube başlığı bulduğunuzu ama çok fazla görüntüleme veya etkileşim sağlamadığını varsayalım. Bu bir sorun değildir. Çünkü insanlar içerik türleriyle farklı şekilde etkileşim kurarlar.

İnsanlar aradıkları bilgileri bulmak için videoları iyice tüketmeyi tercih ederler. Videolar baştan sona izlenmek için tasarlandığı için genellikle belirli bir bölüme atlamanın kolay bir yolu yoktur. Bu videoların doğasında olan mantıklı bir durumdur.

Blog ise biraz daha farklıdır. İnsanların yalnızca %29’u yukarıdan aşağıya doğru hepsini okur. Bunun nedeni blogların gözden geçirme için harika olmasıdır. Alt başlıklar, madde işaretleri, numaralandırılmış listeler, tablolar ve çeşitli görsel öğeler en alakalı bilgileri bulmayı kolaylaştırır.

Bir içerik parçası, video için iyi bir konu olmadığından YouTube’ta kötü performans gösterebilir. Yine de harika bir blog yazısı olabilir. Bu nedenle, bir videonun kaç görüntüleme topladığı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Sadece iyi başlıklar bulmaya odaklanmanız gerekir.

ilgi çekici içerik bulmak

YouTube’dan blog yazısı fikirleri bulmanın 4 yolu

YouTube, potansiyel blog yazısı fikirlerinin altın madenidir. Bu altın madeninden en iyi şekilde yararlanmak ise sizin elinizde olacaktır. Aşağıda yer alan dört farklı yolu kullanarak YouTube’dan blog yazısı fikirleri edinmeyi başarabilirsiniz.

1. Rakiplerinizi takip edin

Rakiplerinizin YouTube kanalı varsa sizin için zor işlerin çoğunu yapmış olacaklardır. Muhtemelen içerikleri de kitleniz için oldukça alakalı olacaktır. Bir göz atmayı deneyin, en iyi başlıkları seçin ve bunları yüksek kaliteli blog yazılarına dönüştürün.

  • Satış ekibiniz ile görüşün – Ürününüzü satan insanlar onlardır. Bu nedenle satış sürecinde düzenli olarak hangi şirketlerle karşılaştıklarını bilirler. Rakiplerinizi bu şekilde tanıyabilirsiniz.
  • Müşterilerinize sorun – Sizinkini satın almadan önce muhtemelen birkaç farklı ürünü değerlendirdiler. Bu nedenle değerlendirdikleri diğer seçenekleri öğrenin.
  • Sosyal dinleme yapın – Hedef kitleniz, ürününüz hakkında tavsiye almak ve rakiplerinizle karşılaştırmak için forumları ve sosyal platformları kullanabilirler. Bu yüzden onları bir an önce bulun.

Potansiyel rakibinizi bulduktan sonra kanalını ziyaret edin. En iyi videolarını görüntülemek için videolar kısmında popüler videolara göre sıralama gerçekleştirin. Onlarca farklı başlık göreceksiniz ama en önemlilerin üzerine düşmeyi ihmal etmeyin.

youtube yorumlarını okumanın önemi

2. Yorumları okuyun

YouTube yorumları kötü bir şöhrete sahiptir. Ancak şaşırtıcı derecede zengin içerik ilham kaynağı olabilecektir. Yorum yapanlar, videoların nasıl iyileştirilebileceği veya genişletilebileceği konusunda nadiren tavsiyelerde bulunurlar. Bu önerileri yakalayın.

Popüler videolarda yer alan yorumların büyük bir kısmı videonun beğenilmesiyle ilgili olacaktır. Ancak siz en önemlisi bir istekte, talepte, öneride veya eleştiride bulunan yorumlara göz atmalısınız. Bunları yakaladığınız zaman yeni içerik fikirleri üretmiş olursunuz.

3. Tahmini aramayı kullanın

YouTube bir video paylaşım platformu olarak görüyor olabilirsiniz. Ancak YouTube aynı zamanda bir arama motorudur. Aslında dünyanın en büyük ikinci arama motoru konumundadır. Dolayısıyla onun sunduğu arama özelliklerini en iyi şekilde kullanmanız gerekir.

Günde bir milyar saatten fazla içerik izleyen iki milyardan fazla oturum açmış kullanıcı vardır. Platformda bu nedenle bir ton arama etkinliği gerçekleştirilir. Yerleşik tahmini arama işlevi sayesinde potansiyel blog yazısı fikirlerini izlemek için tüm bu etkinliği kullanabilirsiniz.

4. Trendlere göz atın

Özel nişiniz dışında koca bir içerik dünyası olduğunu unutmamak önemlidir. Orada olup bitenler doğal olarak sizi ve hedef kitlenizi etkileyecektir. Bu nedenle bunun hakkında yazmak mantıklı olabilir. Peki herkesin ne aradığını bilmiyorsanız ne yapacaksınız?

YouTube bu konuda size yardımcı olabilir. YouTube, en alakalı ve en güncel olarak gördüğü içeriği öne çıkarmak için Trendler adı verilen bir sayfa oluşturmuştur. Burada yer alanların hepsi elbette alanınızla ilgili olmayacaktır ama alanınızla ilgili olan bir şeyi yakalamayı ihmal etmeyin.

E YANİ?
YouTube’u bir video platformu yerine bir arama motoru olarak düşünmeye başladığınız zaman yeni blog yazısı fikirleri bulmadaki rolünü çok daha anlamlı hale getirmiş olacaksınız. Tıpkı Google gibi, hayal edebileceğiniz her konuda etkili bir şekilde devasa bir içerik dizinidir.

Ancak Google’ın aksine, bu içeriğin büyük çoğunluğu hedef kitlenin ilgisini çekmek için vardır. Arama sonuçları, ürün açıklamaları ve kategori sayfaları dolu değildir. Bu nedenle mükemmel içerik oluşturmak için ihtiyaç duydukları ilhamı arayan pazarlamacılar için büyük bir hazinedir.

YORUMLAR