YouTube’un Kısa Video Formatı Shorts, Mart’ta ABD’De Başlıyor

YouTube, TikTok benzeri kısa video formatını kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Hindistan’da test edilen yeni özellik, önümüzdeki aydan itibaren ABD’de de kullanılabilecek.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

YouTube, 15 saniyelik veya daha kısa video oluşturulmasına imkan tanıyan ve Instagram’ın hikaye özelliğine benzeyen dikey klip uygulamasını YouTube Shorts ismiyle önümüzdeki ay ABD’de kullanıma açacak. Kullanıcılar, içerikleri TikTok’ta olduğu gibi dikey kaydırma ile görüntüleyebilecek. İçerik üreticileri, çektikleri videoları sıralı gönderi olarak da paylaşabilecek. 

Shorts’un beta sürümü, Eylül 2020’de Hindistan’da piyasaya sürülmüştü. Geçen süre içerisinde yeni özelliği aktif bir şekilde kullanan kanalların sayısının üç kat arttırdığı gözlemlendi. Etkileşim verilerini ilk defa paylaşan platform, Shorts’un günde 3,5 milyardan fazla görüntüleme aldığını söyledi. Youtube’un bu özelliği aktifleştirmesinin nedenlerinin başında da aslında yeni içerik oluşturucularının ilk adımı atmasını kolaylaştırmak geliyor. Üretim yapmak için ilk adımı atmak isteyen kullanıcılar, Shorts sayesinde başka hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan hızlı videolar çekebilecek.

İçerik oluşturucularına bir diğer müjde ise bu kısa videoların görüntülemelerinin  diğer videolarla eş sayılması. Bu anlamda Shorts, YouTube üzerinden para kazanmak için de kârlı bir başlangıç gibi görünüyor. YouTube İş Ortağı Programı’na katılarak içeriğinize reklam alıp oradan da gelir elde edebilirsiniz. İş Ortağı Pogramı’na katılmak için son 1 yılda 4 bin izlenme saati biriktirmeniz gerek. Shorts videoları ile bu eşiği geçmek daha da kolay hale gelecektir.

Yeni özellik, elbette, kısa videoların neredeyse tüm popüler sosyal platformlara eklemlenmesine öncülük eden TikTok ile karşılaştırılıyor. Bildiğiniz gibi, TikTok’tan sonra Instagram ve Snapchat de bu kısa video akımını sosyal ağlarına eklemişti.

YouTube Shorts’da kullanabileceğiniz araçlardan ve özelliklerinden bahsedelim. 15 saniyelik veya daha kısa videolar çekebildiğinizi söylemiştik. Bunun dışında:

-Kendine özgü araçları ile videoları düzenleyebileceksiniz.

-YouTube kitaplığını kullanarak videolarınıza müzik ekleyebileceksiniz. 

-Hızlandırıp yavaşlatma özelliklerini de kullanabileceksiniz.

-Zamanlayıcıları ve geri sayımları ayarlayabileceksiniz.

Bu içeriklerle donanmış video formatı şu anda Hindistan’da aktif olarak kullanılıyor. Gelecek ay son güncellemeyle birlikte ABD’de yayınlandıktan sonra Avrupa’yla ve tüm dünyayla paylaşılmaya başlanacaktır.  

YORUMLAR