Dünyaca Ünlü Türk Markası Zeki Triko Kepenk Kapattı

Bir döneme damgasını vuran ve Türkiye’yi dünyada temsil eden tekstil markası Zeki Triko, tamamen kapandı.

zeki triko kapandı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Zeki Başeskioğlu‘nun 1958 yılında kurduğu ve uzun yıllar özellikle plaj modasına yön veren tekstil şirketi, tamamen kapandı. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre hiçbir yetkilinin telefonuna ulaşılamıyor. İnternet sitesi de satışlara kapandı. 

Zeki Triko, uluslararası başarılarının yanında zekice reklamlarıyla da adından söz ettiriyordu. Aralarında en çok hatırlananlardan biri Türkiye’nin mayo-bikini afişlerini yasakladığı dönemlerde merkeze model yerine sebzeler koyarak tasarlanan afişlerdi. Böylece reklamları, zekice protesto aracı olarak da kullanmışlardı. 1997 yılında aynı yasakların devamının ardından “Güneşi özledik…” sloganıyla birlikte Atatürk’ün mayolu bir fotoğrafını afişe dönüştürmüş, yine büyük beğeni ve takdir toplamıştı. 

1984 yılından beri plaj modasında adından söz ettiren ve dünyaca ünlü mankenlerle çekimler yapan marka, Türkiye’yi temsil etmişti. Ünlü girişim, uluslararası 50 dergiye kapak olmuştu. Ne var ki güzel ve başarılı günler, son Nişantaşı mağazasının da kapanmasıyla son buldu. 

YORUMLAR