Masa Başında Çalışırken Duruşunuzu Düzelten Uygulama Zen ile Tanışın

Masa başında örnek duruşun nasıl olduğunu hepimiz biliriz ancak asla doğru şekilde oturmayız. İşte yeni bir girişim diyebileceğimiz Zen uygulaması, sizi sürekli kamera ile izleyerek doğru şekilde oturmanız için uyaracak.

zen duruş bozukluğu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Masa başı işte çalışanlar, işlerini genellikle bilgisayarla yürütürler. Bu gruba öğrencileri de dahil etmek mümkün. Bilgisayar başında otururken -kabul edelim- örnek oturuş şekline dikkat etmiyoruz. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan bu yaygınlaşmış tutum Postür bozukluğu yani duruş bozukluğunun yaygınlaşmasına sebep oldu. 

Bu yazımızda size yanlış oturduğunuz takdirde uyarı alacağınız bir uygulamayı tanıtacağız: Zen.

Kameradan İzler ama Görüntüleri Kaydetmez

Bilgisayar kullananlar -kamerasını bantlayanlar okumayı bu kısımda bırakabilir- duruş bozukluğuna geçtikleri anda onları uyaracak kamera arkadaşları Zen’e bir şans verebilir. Zen, sizi doğru duruş pozisyonuna geçmeniz için uyarır. Bunun için sizi kameradan takip etse de elde edilen görüntüleri kaydetmiyor. 

Uygulamaya giriş yaptığınızda sizi masa başında oturan bir insan figürü karşılar. Bu görsel, sizi temsil eder. Siz duruşunuzu bozduğunuzda bu görseldeki figürün de duruşu bozulur ve arka planı kırmızı yaparak sizi gerçek zamanlı uyarır. Duruşunuzu düzelttiğinizde ekran maviye döner. 

Duruş Bozukluğuna Dev Önlem

Eğer sürekli duruş pozisyonunuzu bozarsanız Zen umudu kesip sizi uyarmaktan vazgeçmez. Aksine sürekli kırmızı ekran uyarısı alırsınız. Bu uyarılar ve zen kontrolünde olmak duruş alışkanlığınızı olumlu yönde değiştirmeye yarayacaktır. 

Uygulamayı, zaman ayarlı olarak da kullanabilirsiniz. Belirlediğiniz saat aralıklarında, kendinizi denemeniz mümkün. 

Duruş bozukluğu için size uyarılar gönderen Zen’in tek işlevi bu değil. Aynı zamanda size çeşitli egzersiz önerilerinde de bulunur. 

Zen şimdilik sadece macOS ile uyumlu ve ücretli. Aylık 4, yıllık ise 24  dolarlık bir ücreti var. Özellikle yaşı genç olanların ileride hastaneye gitmek yerine bu uygulamaya para vermelerini tavsiye ederiz. 7 günlük ücretsiz deneme sürümü ile başlayabilirsiniz.   

İlgisini çekenler için uygulamanın demo videosunu ekliyoruz.

YORUMLAR