Zetwerk, Hindistan’ın Bu Yılki 25. Unicorn’u Oldu

Zetwerk, D1 Capital liderliğindeki 150 milyon dolarlık fonun ardından unicorn oldu.

zetwerk unicorn girişim
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Tüketim ve sermaye mallarının dijital dönüşümünde destek sağlayan girişim Zetwerk, D1 Capital Partners liderliğindeki E Serisi turunda 150 milyon dolar topladı. Sağlanan fon ile birlikte şirketin değeri 1,33 milyar dolara ulaştı. Bu da onu Digit, Innovaccer, Infra.Market, Five Star, Meesho, Cred, Pharmeasy, Sharechat, Urban Company ve CoinDCX gibi girişimlerin ardından Hindistan’ın 2021’deki 25. unicorn’u yaptı. 

Yeni yatırımcılar Avenir ve IIFL, mevcut Greenoaks Capital, Lightspeed Venture Partners, Sequoia Capital ve Accel ile birlikte finansman turuna katıldı. Ayrıca OYO’nun kurucusu Ritesh Aggarwal; CRED’in kurucusu Kunal Shah; Alarko Topluluğu’nun girişim sermayesi kolu olan Alarko Ventures’ın Yönetici Ortağı Cem Garih; ve Türkiye’nin en büyük aile sermayeli yatırım şirketlerinden Esas Ventures’ın kurucu ortağı Fethi Sabancı Kamışlı da katıldı. 

CEO Amrit Acharya, yatırımın ardından şöyle konuştu: “Fonu yeni teknolojiler oluşturmak, küresel genişleme ve endüstriyel ve tedarik zincirlerinde pazar liderliğimizi güçlendirmek için kullanacağız.” Acharya, şirketin güçlü birim ekonomisine odaklandığını ve uzun vadeli büyüme için çalıştığını belirterek, kârlılığın şirket için önemli bir kilometre taşı olduğunu da sözlerine ekledi.

2018 yılında Acharya, Srinath Ramakrushnan, Rahul Sharma ve Vishal Chaudhary tarafından kurulan Zetwerk, 2021 Şubat’ında ABD merkezli Greenoaks Capital ve Lightspeed Venture Partners liderliğindeki yatırım turundan 120 milyon dolar elde ederek şirketin değerini 600 milyon dolara taşımıştı. Şirket, küçük ve orta ölçekli işletmelerin dijital tasarımlarını fiziksel ürünlere dönüştürmelerine yardımcı oluyor. Şu anda 25’ten fazla endüstri segmentinde faaliyet göstermekte. 

Hindistan ve denizaşırı piyasalardaki likidite akışı, birçok şirketin daha büyük değerlemelerde daha büyük sermaye havuzları oluşturmasına yardımcı oldu.

YORUMLAR