Haftanın Girişimcisi: Starbucks’ın Kurucularından Zev Siegl

Starbucks'ı sevebilir veya ondan nefret edebilirsiniz ancak o hala dünyanın en tanınmış markalarından biri. Bu haftanın girişimcisi, Starbucks’ın kurucularından Zev Siegl!

starbucks kurucusu zev siegl
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Starbucks kahvesi dünyanın en tanınmış markalarından biridir. Ama onu kim ne zaman kurdu, hep birlikte bakalım.

Doğum: 28 Aralık 1942 

Zev Siegl, 28 Aralık 1942 Amerika- Detroit doğumlu olup 2021 itibariyle 79 yaşında. Sanatkar Yahudi bir aileye doğan Zev’in babası Henry Siegl keman sanatçısıydı. ‘Seattle Senfoni Orkestrası’ için 26 Yıl keman çaldı. Annesi Eleanor Shapiro Siegl ise kendi kurduğu okulda öğretmenlik yapan başarılı bir eğitimci. 

Starbucks’ın Kuruluşu 

Starbucks ilk olarak 1971 yılında Mart ayında Gordon Bowker, Jerry Baldwin ve Zev Sigel tarafından açılmıştır. İlk şube ‘Seattle Washington, Amerika Birleşik Devletleri’nde açıldı ve zamanla dünyanın en iyi Kahve dükkanlarından veya şubelerinden biri haline geldi. 

Kuruluş döneminden bahsederken şöyle konuşur: “Hayatlarımızı iyileştirmenin, bize hayattan daha sonra sahip olduğumuz ilk işlerden daha fazlasını verecek bir yolunu bulup bulamayacağımızı görmek için resmi olarak görüşmeye başladık. Üniversiteden mezun olmaktan daha ilginç bir şey istedik.” 

Onların titiz yaklaşımları, üçlünün öğle yemeğine gittiği ve garson tarafından bir espresso teklif edildiği Ağustos 1970’e kadar birçok fikir üretmeyi, araştırmayı ve atmayı içeriyordu. O zamanlar Seattle’da kahve dükkanları ve espresso makinesi pek yoktu. Bu, üç müstakbel girişimcinin dikkatini çekti. Garsonun getirdiği kahvenin berbatlığı daha iyisini yapabilmeleri için ateşleyicilerden biri oldu. 

Starbuck kurulduğunda “internet” yoktu ve araştırma yapmak için kütüphaneye gitmeleri gerekiyordu. Zev orada, bir telefon rehberine bakarken San Francisco’daki Peet’s Coffee’yi keşfetti. Her girişimcinin yapması gerektiği gibi işletme sahibiyle iletişime geçti. Bu cesur adım meyvesini verdi. Bay Peet, Zev’i sadece küçük kahve barı olan dükkanını ve perakende mağazasını ziyaret etmeye davet etmekle kalmadı, Zev’i akşam yemeğine götürdü ve ona ve iş ortaklarına kahve şirketlerini kurarak koçluk yapmayı teklif etti. Bu hayat değiştiren bir andı.  

Zev, yıllar sonra, Starbucks’ın Bay Peet’in desteği ve tavsiyesi olmadan yaratılmış olmasına rağmen o olmadan bugünkü kalite standartlarına sahip olmayacağını itiraf etti.

Şirketi kurmadan önce üçlünün bir isim bulması gerekiyordu. Evrakların teslim edilmesi için avukatları baskı yaparken acele bir tartışma sonucu “Starbucks” isminde karar kılındı. Amaç, insanların sonsuza dek var olduğunu hissettikleri bir marka yaratmaktı ve Starbucks ismi bu tarih duyguyu uyandırdı. O zamandan beri güncellenmiş olmasına rağmen, modern logo orijinal tasarımdan evrildi ve hala aynı şekilde merkezi deniz kızı figürünü taşıyor. 

Eski bir devlet okulu tarih öğretmeni olan Siegl, şirketin ilk ücretli çalışanıydı. Başkan yardımcısı ve direktör olarak geçen on yılın ardından Seattle’daki altı mağazası ve bir toptan satış işiyle bölgedeki gurme kahve ticaretine hakim olacak şekilde genişleyen Starbucks’tan ayrıldı. 

Starbucks’ı Geliştirip Satmak

Başarılı bir firma kurup, büyütmek ve ardından onu satmak birçok girişimcinin amaçları arasında yer alıyor.  Zev, Gordan ve Jerry, ilk mağazayı kurmak ve boyamak dahil, ellerinden gelen her şeyi yaptılar. İkinci yıllarında genişlemeye başladılar. Parası bitmesine rağmen Starbucks iyi gidiyordu ve bazı yerel yatırımcılar, %15’lik hisse senedi karşılığında genişlemeyi finanse etmeyi kabul etti. Zev, Jerry ve Gordon Seattle’da kalarak kârlarını yeniden yatırıp envanterlerine karşı borç alarak büyümeye devam edebildiler.

Başlangıçta, Starbucks kahve çekirdekleri için bir perakende satış mağazasıydı. Kahveyi yalnızca ürünlerinin kalitesini göstermek için bir satış tekniği olarak demlediler. Doğrudan tüketicilere satış yapmanın yanı sıra yerel restoranlara tedarikçilik hizmeti verdiler. Restoran menülerinde “coffee by Starbucks” ibaresi yer almaya başladığında birçok yeni müşteri marka ile tanıştırıldı. Zev, kendi kahve barlarını daha erken başlatabileceklerini düşünse de, bu oldukça etkili bir stratejiydi. 

On yıllık büyümenin ardından Zev, şirketteki hisselerini satmaya karar verdi. Starbucks,  temel ürünleri kadar kârlı olmayan yeni bölümleri açıyordu. Durum, istemediği şekilde ilerlediğinde yapamayacağını anladı. Starbucks’ta kalsaydı, şirketin büyümesi için ihtiyaç duyduğu şey olmayan yeni şeyler üzerinde çalışmaya devam etme dürtüsünü hissedecekti. Gordon ve Jerry onu satın aldı ve Zev bir sonraki girişimine başladı.  

Starbucks’ın Ardından

2004 yılında Siegl, 2012 yılına kadar baş danışman olarak görev yaptığı federal olarak finanse edilen Washington Küçük İşletme Geliştirme Merkezi’ne katıldı. WSBDC’deyken doğrudan 500’den fazla bireysel girişimciyle çalıştı.

Sigel; Rockville, Martyland, Washington DC’de (Columbia Bölgesi) bulunan ‘Quatermaine Coffee Roasters’ gibi bazı küçük işletmeler de  kurdu. Aynı zamanda, Washington Üniversitesi’ndeki Foster İşletme Okulu ve Seattle Üniversitesi’ndeki Albers İşletme ve Ekonomi Okulu’nda popüler olarak bilinen iki üniversitede danışmanlık yaptı. 

2013 yılından bu yana dünya çapındaki büyük girişimcilik ve iş konferanslarında (Kuwait City, Santiago, Kuala Lumpur, Johannesburg, vb.) açılış konuşmacısı olarak yer alıyor. 

Nasıl Biri

Zev Siegl’ın net değeri 10 milyon dolardan daha fazla. Sanatçı Robin Sigel ile evlilik yaptı. Yaşı epey büyük olsa da Zev hakkındaki bilgilerimiz hayli kısıtlı. Kaç çocuğu olduğu ve onların hangi okullarda okuduğunu bilemiyoruz. Bu konuda oldukça başarılı. Bildiğimiz nadide bilgilerin sonuncusu, Seattle limanında tekne boyamayı seviyor oluşu. 

E YANİ?
Zeg Siegl; Starbucks’ı kurmadan önce bir devlet okulu öğretmeni olarak çalıştı ve Starbucks’ın ilk ücretli çalışanı oldu. Orada on yıl çalıştıktan, başkan yardımcılığına ve müdürlüğe yükseldikten sonra birkaç başka iş kurmak için ayrıldı. Onun girişimcilik hikayesinde de tanık olabileceğiniz gibi hayatta her son yeni bir başlangıç ve her yeni başlangıç yeni bir sonu temsil eder. Yarından korkmayın ve ilk adımı atma cesaretini göstermekten çekinmeyin.

YORUMLAR