Zoom CIO’su Harry Moseley 2021 Beklentilerini Açıkladı

Pandemi sürecinden itibaren oldukça önemli bir popülerliğe sahip olmayı başaran uygulamaların başında gelen Zoom'un CIO'su Harry Moseley, 2021 yılı kapsamında eğitim, sağlık, finans ve eğlence alanlarındaki öngörülerini açıkladı.

zoom CIO’su harry moseley 2021 beklentilerini açıkladı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Eğitim

Uzaktan öğrenmeye acil ancak gerekli geçiş nedeniyle 2020 yılında uzaktan eğitim ve uzaktan öğretim kavramı sağlam bir şekilde yer edinmiş oldu. Kar günleri kavramı, çocuklara farklı şekilde de olsa bir şeyleri uzaktan öğretmenin mümkün olduğunu gösterdiği için geçmişte kalabilir.

Bazı öğrenciler için uzaktan modelin kazandıracağı çok şey olduğu açık. Öğrenciler yüksek öğretime geçtiklerinde, dünya çapında kurslar alabildikleri ve kendilerine daha fazla seçenek sunabildikleri için uzaktan eğitim deneyimi büyük bir fayda sağlayacaktır.

Öngörüler

 • Öğretme ve öğrenme sonsuza kadar değişebilir; melez modeller kalıcı olmak için çaba gösterecekler.
 • Talep, derece elde etmenin ötesine geçerek işgücünü geliştirme, yeniden beceri kazanma ve yeni beceriler için istiflenebilir mikro kimlik bilgilerini içerecek şekilde genişlediği için geleneksel, geleneksel olmayan ve kurumsal öğrenim yapılarının bir karışımını göreceğiz.
 • Melez ortamlar için öğrencilere, öğretim üyelerine, personele ve diğer bileşenlere hizmet vermek için kurumsal işlemlerin optimizasyonu daha fazla gerekli olacaktır.

Sağlık

Konsültasyonlar, incelemeler ve diğer çeşitli hizmetler için bir tıp uzmanıyla bağlantı kurabilmek de değişti. Kalp atış hızı, kan basıncı ve görsel gözlemler için bir akıllı telefon kullanabilirsiniz. Yüz yüze ofis ziyaretleri ihtiyacını önemli ölçüde azaltırsınız. Böylece tıp uzmanlarının kapsamını artırabilmek mümkündür.

zoom 2021 yılında sağlık alanında öngörüler

Öngörüler

 • Öncelik, yatak sayısını veya yatan hasta ziyaretlerini artırmadan daha fazla bakım sunmak olacak.
 • Sağlık planı sağlayıcıları, artan geri ödeme nedeniyle tele-sağlığı daha da destekleyerek tele-sağlığı tıp pratisyenleri için daha çekici hale getirecek.
 • Tele-sağlık hizmetlerinin benimsenmesi, uzman danışmanlığı ve test sonucu okuma randevuları dahil olmak üzere kullanım senaryoları için büyümeye devam edecek.
 • Ruh sağlığı ve terapi hizmetlerinin tele-sağlık için yüksek büyüme alanları olacağı öngörülmektedir.
zoom 2021 öngörüleri

Finansal Hizmetler

Perakendeden varlık yönetimine ve yatırım bankacılığına, finansal hizmetler dramatik bir şekilde sonsuza dek değişti. Bankacılar, müşterilerine dünyayı dolaşmak zorunda kalmadan ulaşabildiler. Bu da iyileştirilmiş bir iş- yaşam dengesi ile daha fazla üretkenliğe sahip oldular.

Öngörüler

 • Perakende bankacılığın şubelerden sanal bir deneyime dramatik geçişi söz konusu olacak.
 • Varlık yönetimi danışmanları “yüksek temas” değerlerini artıracak. Tek bir tıklamayla daha fazla konu uzmanından yararlanacaklar ve sanal platformlar aracılığıyla geçmiş coğrafi sınırları ölçeklendirecekler.
 • Yatırım bankacıları, seyahate daha az güvenecekler. Daha uygun maliyetli bir şekilde daha fazla anlaşmayı yönetecek ve yürütecekler.
 • Araştırma ve ticaret daha sanal ve yaygın hale gelecek.
zoom 2021 yılında seyahat alanında öngörüler

Ek Gözlemler

Bazı önemli sektörlere ek olarak Harry Moseley, seyahat, etkinlik, perakende ve eğlence sektörlerinde geçtiğimiz yıllara göre ciddi değişimler görüleceğini belirtmektedir.

 • Seyahat – Havayolu seyahati, evde kalma ve sosyal mesafeli olma zorunlukları arasında önemli ölçüde sekteye uğradı. Havayolları, temizlik protokollerini ve diğer uçak içi güvenlik programlarını geliştiren çok sayıda iş yaptı. İş seyahatleri özelikle çok etkilendi. Ancak insanlar ailelerini ve sevdiklerini görmeye çalıştıkça kişisel seyahatler artış gösterecek.
 • Etkinlik – Yüz yüze yapılan etkinliklerin bir gecede sanallaştığını gördük. Büyük ve küçük etkinlikler şüphesiz geri gelecektir. Ancak, çoğunun konuşmacılar ve katılımcılar için sanal bir yönü olacaktır. Kayıtlar katılamayanlara ulaştırılacaktır. Bu özellikle düğünler, cenazeler ve doğum günleri gibi etkinler için çok etkili olacak.
 • Perakende – Pandemi sırasında bakkaliye, simit, restoran yemekleri ve hatta alkol gibi her şeyin eve teslimatı bir anda öngörülemez bir yükselişe geçti. Her türden perakendeci ve restoran işletmecileri e-ticaret fırsatlarına yatırım yaptılar. Bunlar aynı zamanda lojistik ve teslimat operasyonlarını güçlendirmeye devam edecekler.
 • Eğlence – Netflix ve diğer yayın hizmetleri, sinema salonları kapandığında, TV prodüksiyonu, canlı konserler ve tiyatro oyunları durduğunda en önemli erişim alanlarından biri haline geldi. Video, ekip toplantıları, senaryo okumaları ve kolaylık getiren diğer işbirlikleri için kullanılmaya devam edecek.
YORUMLAR