Zoom’a Gizlilik İhlali Cezası: 86 Milyon Dolar

Zoom, veri gizliliği ve "Zoom-bombing" davasında 85 milyon dolarlık cezayı kabul etti.

zoom veri ihlali
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Zoom, kendisini kullanıcılarının gizlilik haklarını ihlal etmekle suçlayan bir toplu davayı çözmek için 85 milyon dolar ödemek zorunda kalacak. Reuters’e göre dava, şirketin verilerini Facebook, Google ve LinkedIn gibi üçüncü taraflarla paylaştığını iddia eden birkaç Zoom müşterisi tarafından açıldı.

Müşteriler, özel toplantılarının küfürlü bağıran veya pornografi paylaşan kişiler tarafından kesintiye uğratıldığından şikayet etti. Davaya yanıt olarak Zoom Video Communications, güvenliği iyileştirdiğini ve tüketici verileri için korumaları iyileştirdiğini söyledi. Bu iyileştirmeler kullanıcıların Zoom bilgilerini kimlerin görebileceğini, kaydedebileceğini ve paylaşabileceğini anlamalarını kolaylaştırmak için toplantı içi bildirimleri ve toplantı sahibi veya başka bir katılımcı bir toplantı sırasında üçüncü taraf bir uygulama kullandığında kullanıcıları uyarmayı içerebilir.

Zoom, davacılarla mahkeme dışı bir anlaşmaya vardı, ancak yine de Kaliforniya Kuzey Bölgesi yargıcı Lucy Koh’un onayına ihtiyacı var. Sulh hakimi anlaşmayı onaylarsa, Zoom müşterileri (davacı olmalarına gerek kalmadan) abonelik ücretlerinin bir kısmının yüzde 15’ini veya 25 ABD dolarını geri alabilirler. Paranın geri kalanı, yönetim masrafları ve avukatlık ücretlerini ödemek için kullanılacak.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir