Mark Zuckerberg, Akıllı Gözlüklerin Işınlanmaya İzin Vereceğini Söyledi

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg 10 sene içinde toplantılara ışınlanarak gidileceğini söyledi.

10 yıl sonra akıllı gözlükler ile ışınlanma
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Artırılmış gerçekliğin gözlükle buluşturulması için büyük teknoloji devleri birbirleriyle yarışıyor. Facebook’un ünlü CEO’su Mark Zuckerberg, artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisini akıllı gözlüklere yerleştireceklerini ve bunun muhtemelen 2030 yılında hayata geçeceğini söyledi. 

The Information ile yaptığı podcast yayınında,  “Sosyal deneyimlerin kutsal kasesi, bir başkasıyla birlikte bulunduğunuz hissini verebilmesinde yatıyor” dedi. Bunun için sanal gerçekliğe yatırım yapılmasının mantıklı olduğunun altını çizdi. Zuckerberg’e göre geleceğin enformasyonu bu alanda gerçekleşecek. Bunun için 10 milyon kullanıcıya sahip olunması gerektiğini belirtti. Bugünün teknolojisinin gelecek için deneyim biriktirdiğinin altını çizen Zuckerberg, “kendi gerçekçi avatarınıza sahip olduğunuz, biriyle gerçek göz teması kurabildiğiniz, avatarınıza yansıtılan gerçek ifadelerin yer aldığı aşamaya varmayı çok istiyorum” dedi. 

Akıllı gözlüklerde gelmek istedikleri noktanın amacının sanal bir etkileşimin doğrudanmış hissi vermesi olduğunu söyledi. Geleceğin gözlükleriyle yüz yüze toplantıların yerini alabilecek ultra gerçekçi sanal konferansların  etkinleştirilebileceği düşünülüyor. 

Bitleri (veri depolamada en küçük dosya birimi) hareket ettirmek atomu hareket ettirmekten daha kolay olduğunu söyleyen ünlü girişimci, “Tabii ki arabalar, uçaklar, tüm bunlar var olmaya devam edecek. Oysa daha fazla ışınlama gerçekleştirdiğimizde sadece yolculuğu ve bireysel olarak bizi yavaşlatan türden şeyleri kişisel olarak ortadan kaldırmakla kalmıyoruz, bunun aynı zamanda toplum ve genel bakımdan gezegen için de daha iyi olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Zuckerberg, sanal gerçekliğe geçişin, dünya için de iyi olacağını, karbon salınımının ciddi oranda azalabileceğinin altını çizdi. Zuckerberg açıklamasında “10 sene içinde toplantılara ‘ışınlanarak’ gideceksiniz” beyanında bulundu.

Facebook’un halihazırda dünya genelinde 50 bin kişilik bir ekibi var. Paylaşılan son bilgilere göre bu ekibin 10 bin üyesi artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik üzerine çalışıyor. Yani şirketin neredeyse %20’si geleceğin teknolojisini inşa etmek için çabalıyor.

YORUMLAR